מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

תאונה וחקירתה – מה קורה אחרי תאונת דרכים

כולנו משלמים אלפי שקלים לביטוח הרכב, אך מעטים מאתנו יודעים מה לעשות אחרי תאונת דרכים. במאמר שלהלן תמצאו כמה עקרונות חשובים בנוגע למתן פיצוי לנזקי רכוש אחרי תאונה.

| 24/11/13
מתוך קטגוריית פרטי

עברתם תאונת דרכים? הרכב שלכם ניזוק? החדשות הטובות הן שלא אתם צריכים לכסות את הנזק הכספי. עם זאת, חשוב ביותר להכיר איך עובדת המערכת הזו. במשחק הזה יש שני גורמים חשובים, והם החברה המבטחת של האשם בתאונה והחברה המבטחת של הנפגע. להלן נתאר את התהליך המלא שעוברת תביעת רכוש בתחום הרכב.

הרכב נפגע בתאונה – מה עושים?

אם הייתם מעורבים בתאונת דרכים שבה אתם לא אשמים, עליכם לדאוג בראש ובראשונה להחלפת פרטים עם הנהג הפוגע. הפרטים הללו צריכים לכלול את שמו, את מספר הטלפון שלו, מספר תעודת זהות, כתובת, חברה מבטחת ורצוי גם מספר פוליסת הביטוח. הפרטים הרלוונטיים הם אלו של ביטוח צד ג' או מקיף ולא של ביטוח החובה. חשוב להדגיש כי נזקי גוף מכוסים על ידי ביטוח חובה ונזקי רכוש מכוסים על ידי ביטוח מקיף. החברה המבטחת של הנהג הפוגע צריכה לפצות את הנהג שרכבו נפגע ולשלם על הנזקים שספג, כלומר עלות התיקון וירידת הערך שספג הרכב.

הודעתו של האשם בתאונה

תנאי קריטי למתן פיצוי לבעל הרכב שנפגע הינו הודעתו של הנהג הפוגע. החברה המבטחת לא תעביר כספים ללא בירור ההתרחשויות מול המבוטח שלה. הנהג הפוגע צריך לפנות לסוכן הביטוח שלו או לחברת הביטוח ישירות ולמלא טופס ייעודי שיפרט את נסיבות התאונה. על בסיס הודעתו של הנהג הפוגע חברת הביטוח מחליטה האם לפצות את הנפגע ובכמה. במידה שחברת הביטוח לא קיבלה את הודעתו של הנהג הפוגע, היא פונה במכתב למבוטח שלה במטרה לברר את נסיבות התאונה.
לעיתים קורה שהנהג הפוגע לא עונה לפניות חוזרות ונשנות של חברת הביטוח. הסיבות יכולות להיות תמימות, כגון החלפת כתובת מגורים, או מורכבות יותר. במקרה שבו המבוטח לא יוצר קשר, חלק מחברות הביטוח מחליטות לפנות לחוקר פרטי שיאתר את האיש ויבדוק את העניין. לרוב, חברות הביטוח עובדות עם חוקרים קבועים, שמכירים את המצבים הללו היטב ויודעים להתמודד איתם.

תביעת שיבוב

תביעת שיבוב
במקרים שבהם החברה המבטחת לא מצליחה לאתר את הנהג הפוגע, הנהג שספג נזק פונה לביטוח שלו, משלם השתתפות עצמית, ומקבל את הפיצוי המגיע לו. החברה ששילמה את הכסף פונה לחברת הביטוח של הנהג הפוגע והתיק נפתח שוב. במקרים הללו, מופעל לחץ שונה לגמרי, ולרוב עורכי דין נכנסים לתמונה. כאן שוב יתכן והחברה של הנהג הפוגע תפנה לחוקר פרטי כדי שיעזור בבירור נסיבות המקרה. במצבים מהסוג הזה החברה שצריכה לשלם את הכסף עושה את כל שביכולתה על מנת להימנע מתביעה בבית משפט, ומשקיעה מאמצים רבים לאתר את האמת ולמצוא את הנהג הפוגע.
חשוב לדעת שפוליסת ביטוח היא מסמך שמחייב את חברת הביטוח, והיא אינה רשאית לדחות את התביעה סתם כך ללא סיבה מוצדקת. החברות משקיעות מאמצים רבים כדי לברר מה בדיוק קרה ולהחליט בצורה נכונה האם לשלם או לא לשלם לנהג שנפגע. החלטה לא נכונה יכולה להביא את החברה לתביעת שיבוב יקרה ומיותרת.
| 24/11/13