מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

האם לקנות רכב חדש לנהג חדש?

.

| 19/11/13
מתוך קטגוריית פרטי

התשובה לשאלה שבכותרת היא תלויית נסיבות אבל יש לה גם צדדים מהותיים ועקרוניים.

עצם הוצאת רישיון אינה מעניקה הכשר לרכישת רכב חדש. הורים המבטיחים לילדיהם שיקנו להם רכב חדש לאחר שיוציאו רישיון נהיגה- כפרס, כפיצוי, כפיתוי או תחת כל הגדרה שהיא- חייבים לדעת כי עלול להיגבות מהם ומילדיהם מחיר כבד תמורת המתנה יקרת הערך הזו.

לכאורה, אין ולא אמור להיות קשר בין חובת הזהירות החלה על כל נהג ומחייבת את כל הנהגים ובין הענקת רכב חדש כמתנה. ועם זאת, אין ספק כי רכב חדש "ישר מהניילון"- במירכאות ובלעדיהן- עלול להאיץ, תרתי משמע, שימוש ברכב ובחינתו על ידי ביצועים שונים שירשימו את החבר'ה.

התניית השימוש ברכב חדש המוענק כמתנה בנהיגה זהירה ומושכלת תוך התחייבות מפורשת של הנהג הצעיר להיות נהג זהיר, להקפיד כמלוא הנימה על כל חוקי התנועה ולציית להם ללא תנאי עשויה להפחית את הסיכון למעורבות של נהג צעיר בתאונה. ועדיין, בהינתן גילו הצעיר, חוסר ניסיון בנהיגה, נהיגה בשעת לילה מאוחרת לאחר בילוי ואי יכולת לאמוד בחושים חדים מרחקים בלילה, אלה, ועוד, מהווים גורמי סיכון.

גם לאחר תום התקופה המחייבת, שבה כל נהג חדש נדרש לנהוג עם ליווי של מבוגר בעל רישיון בלבד, נדרשת זהירות. נהיגה זהירה חיונית בכל גיל ובכל מצב על כל רכב.

כאשר נהג צעיר ולא מנוסה עולה על רכב חדש הוא צריך, תחילה, להרגיש את הרכב, ללמוד אותו, לבחון כיצד הרכב והוא מגיבים במצבים שונים. מרווח הטעויות הוא צר וקצר ומהיר מאוד. נהיגה לא זהירה מכל בחינה ומכל היבט עלולים לגרום תאונה.

אחריות הדדית

אחריות הדדית
ספק אם הורים יכולים להניא מי מילדיהם שמגיע לגיל שבו מותר לו להוציא רישיון נהיגה לעשות זאת. אבל עליהם להפעיל את מלוא הסמכות ההורית מעצם היותם מבוגרים אחראים ולא רק בשל היותם הורים, להסביר, לשכנע, ואם צריך בהחלט גם "לחפור" לילד שזה עתה הוציא רישיון עד כמה חשובה הזהירות בכביש.

בד בבד עם אחריות ההורים נדרשת גם ואולי בעיקר אחריות הנער שזה עתה הוציא רישיון נהיגה ולאחר תקופת הליווי הקבועה בחוק הוא נושא באחריות בלעדית על נהיגתו.

בכביש, יותר מאשר בכל מקום אחר, הבלתי צפוי הוא צפוי והבלתי ודאי הוא ודאי. כל עו"ד לדיני תעבורה עשוי, בוודאי, להעיד על מעורבותם של צעירים בתאונות דרכים. כאשר אומדים ולומדים את מה שמכונה "הגורם האנושי" של תאונות דרכים, מדהים, גם אם לא בהכרח מפתיע, לגלות ולהיווכח עד מה רב הוא מספר הנהגים החדשים המעורבים בהן.

לאור כל אלה, מתבררת מורכבות התשובה האפשרית לשאלה שבכותרת. העובדה כי הכביש הוא זירה הרת סכנות, שבה נדרשת ערנות מרבית "כמו גנגסטר בליל סכינים", כפי שהעיד על עצמו עמוס עוז את הערנות שהוא שרוי בה בשעת כתיבה.
סעו במהירות המותרת ובזהירות המתחייבת!
| 19/11/13