מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מה תפקידו של מכונאי רכב?

מכונאות רכב היא תחום הרבה יותר מורכב מכפי שנהוג לחשוב.

| 7/7/13
מתוך קטגוריית פרטי

מכונאות רכב היא תחום הרבה יותר מורכב מכפי שנהוג לחשוב. רובנו מגיעים אל המוסך רק לצורך טיפולים תקופתיים או בעקבות בעיות ספציפיות, אך האמת היא שמכונאים נדרשים לגלות יצירתיות, מקצועיות ואמינות על בסיס יומי.
קיים קשר ישיר בין התקדמות טכנולוגית בענף הרכב והתחבורה לבין רמת ההכשרה וההסמכה הנדרשת ממכונאי. כיום מכונאות רכב אינה תלויה רק בהתנסות מעשית או בניסיון של צפייה במכונאים. מלבד חוש אלתור, יש צורך בתנאים חדישים, ציוד ספציפי ומערכות מודרניות אשר יאפשרו את סל הפתרונות המושלם.

זיהוי הבעיה ואופן הטיפול במהלך שירותי מכונאות רכב

התפקיד העיקרי של מכונאי רכב הוא לשמור על קשר עם הלקוח, ולאבחן את הבעיה במכונית על פי תסמינים כלליים. ככל שהמכונאי מקצועי יותר, כך ייקח לו פחות זמן לזהות היכן מקור הבעיה. בשלב הראשון מבצע המכונאי תשאול כללי של הלקוח ובוחן את המכונית. בשלב השני הוא עשוי לבקש נסיעת מבחן קצרה, על מנת לזהות תגובות לקויות או בלאי באחד הרכיבים. רק לאחר מכן מגדיר המכונאי את התקלה, ומציע פתרונות נכונים בהתאם למחירון קבוע ומפוקח בחוק.
על מנת להגיע לרמה גבוהה של מכונאות רכב יש להשקיע בלימודי המקצוע ובהתמחות. ישנו תחום מכונאות כללית הכולל טיפולים בסיסיים בלבד, לעומת התמחות ספציפית בחשמל, מנוע, מערכות בלמים והיגוי, מערכות ממוחשבות ועוד. ניתן למנות מספר מיומנויות ספציפיות המזוהות עם התפקיד של מכונאי רכב:
- הכרת מבנה הרכב והמערכות
- הבחנה בין מערכות מכאניות, הידראוליות, חשמליות, פניאומטיות וממוחשבות
- הכרת נהלי בדיקה וטיפולים שוטפים
- הכרת המנוע ואפשרויות טיפול
- חלוקת עבודה בתוך המוסך
- שדרוג, תיקון או טיפול במכוניות לאחר תאונות
- הכרה של סוגי רכב שונים

ידע תיאורטי, הסמכה וניהול

מבחינה חוקית ומקצועית נחשב כיום התחום של מכונאות רכב למקצוע, בדיוק כמו רפואה או הנדסה. על פי משרד התמ"ת מכונאי צריך לעמוד בקריטריונים קבועים של ידע תיאורטי הנרכש במהלך שלוש דרגות הסמכה, ניסיון בעבודה במוסך במשך מספר שנים וניהול מוסך. ללא אחד מהקריטריונים הללו לא ניתן לקבל תעודת מכונאי, ולהציע שירות ללקוחות פרטיים או עסקיים.
הדבר החשוב ביותר אותו יש לזכור לגבי מכונאי רכב, הוא שמדובר על איש מקצוע אשר יכול למנוע מכם סיכונים בטיחותיים. בחירה במכונאי מקצוע, מיומן ומנוסה היא לא פריבילגיה אלא חלק בלתי נפרד מהדרישות של כל בעל רכב בארץ ובעולם. במילים אחרות, טיפול במוסך דורש צוות טכנאים ומכונאים בעלי תעודות.
לסיכום, אל תהססו לברר מול המכונאי מהי ההסמכה שלו, איזה ניסיון יש לו בטיפול הרכב הספציפי שלכם, ומי עובד איתו בצוות. רק בצורה כזו תוכלו להבטיח תחזוקה שוטפת ויעילה של הרכב לאורך זמן, ללא צורך בנטילת סיכונים מיותרים.

הכתבה באדיבות - גירים 2000 תיבות הילוכים
| 7/7/13