מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

לאן נעלם הרכב שלי?

גניבת רכבים היא עסק משגשג ומוצלח, וברוב המקרים הרכבים נגנבים לצורכי פירוק ולא בשביל למכור אותם. במדינת ישראל מדובר בתופעה שכיחה ביותר, שגורמת לנזקים כלכליים עצומים למשק.

| 30/4/13
מתוך קטגוריית פרטי

גניבת רכבים היא תופעה מוכרת במדינה, שהפכה להיות שכיחה כל כך, עד שנראה שהתייאשנו מלטפל בה. השוטרים כבר לא משקיעים מאמץ מיוחד באיתור רכבים ישנים, וגם בעלי הרכב מוותרים מראש על האופציה להשיב את רכבם. למעשה, חשוב לזכור שרכבים בארץ הינם מוצרים יקרים והכרחיים ביותר, ו"תעשיית הגניבות" משפיעה על כל המשק. הבה ונצלול לתוך העולם המורכב הזה, ונבדוק איך הוא עובד.

הרכבים הגניבים ביותר במדינה

הרכבים הגניבים ביותר במדינה
היינו מצפים שהמקומות הראשונים ברשימת הרכבים הגניבים ביותר יינתנו ליצרניות מכוניות היוקרה: מרצדס, BMW, לקסוס ודומיהם. ובכן, הפלא ופלא, המקום הראשון המפוקפק ניתן למיצובישי לנסר, ואחריה מגיעים מזדה 3 וסוברו ליאנה. רכבי היוקרה אומנם בולטים ברשימה זו, אך מספרם קטן יותר מאשר אלו של הרכבים העממיים יותר. מעניין לציין כי הרבה פעמים גנבי רכב מעדיפים דווקא מכוניות ישנות יותר מאשר את הדגמים החדשים. לכאורה, נתון זה מפתיע ביותר, אך יש לכך סיבות טובות מאוד.

למה מיועדות מכוניות גנובות?

חשוב לזכור שמכוניות גנובות מדווחות ככאלו, ולכן הלכה למעשה לא ניתן למכור אותן ולרשום אותן על שמו של הרוכש. מסיבה זו, ברוב הפעמים, הרכבים הללו מיועדים לפירוק לצורך מכירת חלקי חילוף. למעשה, פירוק רכבים גנובים הינו מקור בולט לחלקי חילוף. זו גם הסיבה לפופולריות של הרכבים הישנים יותר בקרב גנבי הרכב, שכן רכבים חדשים דורשים פחות חלקי חילוף.
מעניין לציין שלתופעת הגניבות תורמים כל אותם האנשים שמוכנים לרכוש חלקי חילוף זולים, שמקורם אינו לגמרי ברור. בשנים האחרונות עולה שוב ושוב הטענה שגם חברות הליסינג, השולטות בכמחצית משוק הרכב הישראלי, רוכשות חלקי חילוף זולים מאותן משחתות רכב.
לאחרונה החוצפה של הגנבים עלתה מדרגה, והם אף דורשים כופר מבעל הרכב כדי שיוכל לקבל את רכושו בחזרה, והמדהים הוא שהשיטה הזו עובדת.

כיצד גניבת רכבים משפיעה על עולם הביטוח?

כשתופעת גניבת הרכב מגיעה לממדים מפלצתיים, ביטוח מקיף הינו צורך הכרחי ביותר. הסטטיסטיקות המדאיגות מעלות את עלות ביטוח הרכב המקיף, ובמיוחד אם מדובר בדגם שנחשב לגניב במיוחד. מעבר לזאת, בכל פעם שתפעילו את הביטוח המקיף שלכם, חברת הביטוח תעלה את מחיר הפרמיה בביטוח החדש.
לאחרונה התברר כי לא משנה באילו אמצעי מיגון תשתמשו, שום דבר אינו מצליח לעמוד בדרכו של גנב מקצועי, ולכן חברות הביטוח היום כמעט ולא דורשות אמצעי מיגון מיוחדים. עם זאת, נושא זה חשוב במיוחד כשמדובר ברכבי יוקרה שמחירם עולם על 350,000 ₪. ביטוחים אלו יקרים מאוד, והחברה מחייבת התקנה של מערכת איתור ברכב. מעבר לזאת, חנייה בחניון סגור יכולה להוריד את מחיר הפרמיה.

עבירת גניבת רכב בבתי המשפט

החוק קובע ענישה של עד 7 שנות מאסר לאדם שהורשע בגניבת רכב. בתי המשפט, שערים לתופעה המסוכנת הזו ולנזקים העצומים שהיא גורמת למשק, נוטים להחמיר עם הנאשמים בתחום זה. אדם שנאשם בעבירת גניבת רכב צריך להיות מיוצג על ידי עורך דין פלילי המתמחה בסוג זה של עבירות, כאשר ניסיונו של עורך הדין יכול להשפיע במידה רבה על תוצאות המשפט.
גניבת רכבים הינה תופעה שכיחה ביותר, ונראה שהיא כאן כדי להישאר. תופעה זו עולה לכולנו ממון רב בדמות של פרמיות עבור ביטוח מקיף לרכב, אך נראה כי במקביל אנו בעצמנו תורמים לשגשוגה של תופעה זו באמצעות רכישה של מוצרים גנובים. אז מה הפתרון בשלב הזה? לעבוד עם מוסכים מורשים ולשאול מאיפה מגיע החלק המותקן ברכב שלכם.
המאמר נכתב באדיבותו של עו"ד פלילי מוטי אדטו
| 30/4/13