מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

החלפת מנוע

אם גם הרכב שלכם ישן מידי ואתם רוצים לשדרג אותו מבלי לרכוש חדש, כדאי שתחשבו על החלפת מנוע. להלן האפשרויות העומדות בפניכם

קמש | 30/1/11
מתוך קטגוריית פרטי

אם בבעלותכם רכב שגורר אתכם לביקורים תכופים במוסך, זולל שמן, דלק וכל הטיפולים שנעשו לא פותרים את התקלות, כדאי שתחשבו על האפשרות להחליף את המנוע.
משרד התחבורה מאפשר לכל בעל רכב להחליף את המנוע המקורי שהתקין יצרן הרכב, במנוע אחר מאותו סוג ובמקרים מיוחדים גם לשנות את סוג המנוע ברכב. לדוגמא: תוכלו להתקין מנוע בנפח 2000 סמ"ק ברכב שנקנה עם מנוע בנפח 1600 סמ"ק. אך לפני שאתם רצים למוסך הקרוב, כדאי לדעת כמה דברים:

היכן ניתן לקנות מנוע?

בישראל לא ניתן לקנות מנוע חדש. המנועים שניתן להשיג במוסכים הם מנועים משומשים שפורקו מרכבים אחרים מסיבות שונות (בעיקר תאונות) ועברו שיפוץ כדי להתאים לרכב מאותו סוג. מנועים אחרים שיותר נפוצים הם מנועים מייבוא שהגיעו בעיקר מאירופה וארה"ב שם מורידים רכבים מן הכביש ביתר קלות והסחר במנועים משומשים נפוץ מאד. הבעיה העיקרית ברכישת מנוע מיבוא או משופץ היא שלא ניתן לדעת בוודאות את מספר הקילומטרים שעשה המנוע. מוסכים מורשים יכולים רק להעריך את גילו של המנוע, אך גם זה לא מדויק ולא כדאי לסמוך על זה. הדבר היחידי שנותר, הוא לסמוך על האחריות שמקבלים מהיבואן של המנוע שלרוב עומדת על שלושה חודשים ולפעמים יותר.

מה צריך לעשות?

ראשית יש לאתר מוסך מורשה להחלפת מנועים ולבדוק שיש ברשותו את המנוע המתאים לסוג הרכב. לא ניתן להרכיב כל מנוע על כל רכב אלא רק מנועים מאותו יצרן שיתאימו בגודלם למנוע המקורי.
לאחר ביצוע החלפת המנוע עליכם לשנות את הפרטים הרשומים ברישיון הרכב, כמתחייב מן החוק. אם החלפתם מנוע מאותו דגם ואותו נפח, לא תצטרכו לגשת למשרד הרישוי אלא תוכלו לבצע את השינוי באחד ממכוני הרישוי.
עליכם להביא עימכם את המסמכים הבאים:
1. רישיון הרכב
2. תעודת הזהות של בעל הרכב.
3. שטר מכר של קניית המנוע מפירוק / ייבוא.
4. אישור הרכבת המנוע ממוסך מורשה עם חתימה מקורית.
5. מזומן לתשלום האגרה והוצאת רישיון רכב נוסף.
במידה והרכבתם מנוע שונה בסוגו או בנפחו מהמנוע המקורי, עליכם לגשת לעמדה מס 1 במשרד הרישוי ולבצע את השינוי שם לאחר בדיקה של בוחן רכב מטעמם.
רק לאחר ביצוע השינויים ברישיון הרכב תוכלו לבטח את הרכב ולעלות על הכביש.

כמה זה יעלה לי?

בדרך כלל מנועים מייבוא זולים יותר ממנועים מפירוק ושיפוץ מקומי בעיקר כי רוב המנועים שעברו שיפוץ בחו"ל נעשים במפעלים מיוחדים לכך ובמסות גדולות.
עלות החלפת מנוע מתחלקת ל: עלות המנוע, עלות החלפים הנוספים ועלות העבודה.המחירים משתנים כמובן ע"פ סוג הרכב והמנוע אך יכולים להתחיל ב-4000 ₪ כולל עבודה וחלפים לרכבים קטנים ופרטיים (פיאט פונטו, סובארו ג'סטי, מאזדה 323), 12,000 ₪ לרכבי 4X4 וטנדרים ועד ל-18,000 ₪ ומעלה ולרכבי יוקרה (אאודי, מרצדס, BMW ) כולל עבודה וחלפים.
כל זה כמובן לא כולל את מספר הימים שתצטרכו להשאיר את הרכב במוסך (בין יום לשלושה).
בהצלחה.תודה למוסך גיל ניב מודיעין על העזרה בכתיבת הכתבה.
קמש | 30/1/11