מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

נסיעה בצד משאית

אפשר להבין למה כולנו קצת חוששים כאשר אנחנו נוסעים ליד משאיות גדולות וכבדות, אך חשוב להכיר ולדעת איך להתנהג בכביש ליד משאית:

קמש | 30/1/11
מתוך קטגוריית פרטי

תחושה שמוכרת וודאי לכלל הנהגים, היא הפחד והחשש ממשאיות גדולות בכביש. ברוב המקרים כולנו ננסה להתרחק כמה שניתן מהמשאית בכביש שחס וחלילה לא תיצמד אלינו או תפגע בנו. לחשש הזה יש מקור די מהימן, אנחנו שומעים מידי פעם בחדשות על תאונה עם משאית ובד"כ מדובר בתאונה קטלנית.

המשאית אינה אויב

אז ניתן להבין מאיפה בא הפחד ממשאיות בכביש וככל שהן גדולות יותר כך גדול החשש מהן.
מבחינת הנהג הנוסע ברכב פרטי, המשאית היא גם גורם מפחיד וגם מפריע ואיטי בכביש והתוצאה מכך היא האצה, או מעבר לנתיב רחוק ככל האפשר מהמשאית.
אך ראשית כדאי להגיד כמה דברים בשבחם של נהגי המשאיות: רובם הגדול אנשי מקצוע טובים שמכירים את המגבלות של הכלי שלהם ולרוב נוטים להיות אדיבים בכביש ולכן אין סיבה לראות במשאית אויב שיש לברוח ממנו.
מעבר לכך חשוב מאד שגם אתם הנהגים תכירו את המגבלות של המשאיות בכביש ותדעו איך להפחית את הסיכונים בנהיגה ליד משאית:
• מרחק הבלימה של משאית גדול בהרבה מטווח הבלימה של מכונית פרטית וכתוצאה מכך, גם זמן עד לעצירה ארוך משמעותית.
• הראות במראות הצד מוגבלת, נהג המשאית נמצא גבוה מעל הכביש וחלק נרחב מהראות שלו לאחור, מוגבל בשל הגובה והאורך של המשאית.
• נהג משאית לא יכול לראות לאחור! הוא רואה רק מה שבצדדים, לכן לעולם אל תעמדו מאחורי משאית.

טיפים לנהיגה נכונה ליד משאית

בשל המגבלות שרשומות מעלה, רצוי לנהוג בצורה שלא תקשה על נהג המשאית:
• לפני עצירה ברמזור, אל תיכנסו לנתיב לפני משאית גם אם נראה לכם שיש הרבה מקום. קחו בחשבון שנהג המשאית מתכנן את הבלימה שלו ואת מרחק הבלימה שלו לפי ההיכרות שלו עם המשאית ולכן, המרחק שהוא שומר מאחורי הרכב שלפניו, גדול משמעותית ממה שאנחנו מכירים כנהגי רכב פרטי.
• בעת השתלבות בכביש מהיר מכביש צדדי, אל תיכנסו לפני משאית, אלא אם אתם נמצאים במהירות גבוהה יותר
• ממדי המשאית מפריעים לה להשתלב בתנועה באופן חלק. חפשו את אורות האיתות של המשאית וקחו בחשבון שגם נהגי משאיות רוצים לעבור נתיבים מידי פעם. תנו למשאית להשתלב בנתיב בקלות ואל תעקפו מימין.

עקיפת משאית

אורך משאית יכול להיות פי 5 בערך ממכונית פרטית רגילה, מה שמצריך זמן עקיפה ארוך יותר. עקיפת משאית בכביש בעל נתיב אחד לכל כיוון מחייבת אתכם לקחת בחשבון זמן עקיפה ארוך יותר. עקיפה לא מחושבת יכולה להיגמר באסון.
בכביש דו/תלת מסלולי, היזהרו מלעקוף משאית לפני פנייה ימינה. אחד הדברים המסוכנים ביותר הוא חוסר סבלנות של נהג שצריך לרדת ימינה במחלף אך כמה מאות מטרים לפני הירידה, מחליט לעקוף משאית. מכיוון שטווח העקיפה ארוך יותר, הנהג צריך לחזור לנתיב הנסיעה של המשאית ולבלום כדי להספיק לרדת בבטחה.
סבלנות !!! – עקיפת משאית לוקחת זמן ומרחק, אל תצפו שנהג המשאית יאט את נסיעתו בשבילכם (למרות שהם עושים זאת מידי פעם). ציפייה שכזו מסוכנת ומסכנת.

לסיכום, היכרות עם מגבלות המשאית יכולה לגרום לכולנו לנסיעה בטוחה יותר ורגועה יותר. סעו בבטחה וללא חשש מהמשאית.
קמש | 30/1/11