מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

אוטובוס היברידי

סוף סוף רואים ניצנים ירוקים גם בתחבורה הציבורית. וולבו מציגה למכירה, אוטובוס היברידי ראשון בישראל

מערכת קמש | 20/1/11
מתוך קטגוריית ירוק

אוטובוס היברידי בישראל? בעצם, למה לא? אם יש לנו כבר רכב היברידי ואם עדין נחנקים פה מפיח האוטובוסים בעיר, הגיע הזמן להעביר גם את לוויתני הכביש לעולם ירוק יותר.

איך זה עובד?

איך זה עובד?
ממש לאחרונה הציגה חברת “וולבו” אוטובוס עירוני היברידי חדש. חברת מאיר יבואנית וולוו בישראל התחילה לייבא אותו לארץ. האוטובוס ההיברידי החדש של וולבו מצויד במנוע חשמלי חזק שמניע את האוטובוס עד מהירות של 20 קמ"ש ומעל מהירות זאת יכנס לפעולה מנוע הדיזל המוכר. בנוסף לכך, בזמן שהאוטובוס עומד (ברמזור או בפקק), מנוע הדיזל אינו פועל ולא יפלוט מזהמים לאוויר. לרוכבי הדו גלגלי שבינינו הרגילים לשאוף מנות פיח בכל פעם שנוסעים ליד אוטובוס, מדובר בלא פחות ממהפכה.
כמו בכל רכב היברידי אחר, הסוללה הענקית שמזרימה חשמל למנוע, נטענת ע"י שימוש בבלמי האוטובוס ובכל האטה של הגלגלים ואין לה צורך להתחבר לנקודת הטענה חיצונית כמו הרכב החשמלי.

מהפכה בתחבורה הציבורית?

אז אולי לא יעלם לחלוטין ריח הפיח באוויר, אבל לפי הנתונים שמציג היבואן, האוטובוס החדש חוסך 30% בצריכת הדלק והפחתה של לא פחות מ-50% בפליטת גזים מזהמים ופיח. לתושבי הערים הגדולות שהם הסובלים הגדולים מפיח האוטובוסים, יש תקווה חדשה.

300 אוטובוסים עירונים חדשים נמכרים בישראל בכל שנה. זהו נתון מדהים בהתחשב בגודל הערים הקטן (יחסית לעולם) ובמחירי האוטובוסים (שעולים הרבה מעל המיליון ש"ח). חברת מאיר הרימה את הכפפה, והיא הראשונה שמבשרת על תחילה דרך חדשה, קצת פחות מזהמת. אך כדי שמהלך כזה יצלח וישפיע על איכות החיים של כולנו, יש צורך בשינוי משמעותי שיובל ע"י המשרד לאיכות הסביבה ומשרד התחבורה שיאלץ חברות אוטובוסים עירוניים לרכוש אוטובוסים היברידים בלבד (או חשמליים בעתיד) שיפלטו לאוויר שלנו קצת פחות מזהמים ופיח, על מנת שכולנו נזכה לנשום אוויר קצת יותר נקי.
מערכת קמש | 20/1/11