מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

התלקחות רכב

מה גורם לרכב להישרף? ומה עושים אם חס וחלילה זה קורה לנו?

קמש | 17/1/11
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

התלקחות רכבים היא תופעה די נדירה, אך לצערנו מתרחשת מספר פעמים בכל שנה.
ישנן מספר סיבות להתלקחות רכב, וכולם קשורות למנוע הרכב. זה יכול לקרות בגלל תקלה טכני, או משימוש לא נכון ולא זהיר של הנהג.
צריך לזכור שהרכב שלנו מונע ע"י מנוע בעירה פנימית שמייצר אנרגיה ע"י חום. כלומר, תפקיד המנוע ברכב הוא לייצר חום שממנו מפיקים את האנרגיה להנעת הרכב. לכן, במקרה של תקלה מכאנית, או נהיגה לא אחראית (או בתנאים קיצוניים) תמיד יש סכנה שהחום יעלה יתר על המידה ובמקרים קיצוניים יגרום לשריפה בתא המנוע.

נהיגה לא זהירה:

רכב שנוסע במאמץ גדול למשך זמן (לדוגמא: ג'יפ בעלייה ארוכה וקשה, משאית עם משקל גדול ועלייה ארוכה) גורם להתחממות יתר של המנוע. לרוב ניתן יהיה לראות את זה במחוג הטמפרטורה של הרכב שיציין את העלייה בחום, אך אם הנהג לא ישים לב, או יתעלם מכך, החום הקיצוני עלול לגרום לשריפה של חוטים חשמליים, צינורות גומי ואף לסדקים במנוע ולהתחלה של התלקחות.

בעיות מכאניות ברכב:

התלקחות רכב יכולה להיגרם כתוצאה מקצר חשמלי במערכת החשמל, או בעיות מכאניות אחרות ברכב שיכולות לגרום להתחממות המנוע.
ברוב המקרים הללו קשה למנוע את המצב ולכן חשוב לשמור על תקינות הרכב והמנוע.

איך מזהים התלקחות ברכב?

ראשית, חשוב לזהות את תחילת ההתלקחות במהירות האפשרית. בנסיעה איטית יהיה קל יותר להבחין בעשן העולה מתחת למכסה המנוע ויהיה ריח של גומי שרוף. בנסיעה מהירה, קשה יותר להבחין בתחילת התלקחות (כי העשן נעלם ברוח) אבל ריח שרוף הוא סימן טוב להאט ולבדוק.

מה עושים במקרה של שריפה ברכב?

זהירות !!!! במידה ואתם מזהים עשן עולה מתחת למכסה המנוע, סביר להניח שמכסה המנוע לוהט ! אם תנסו לפתוח אותו ביד חשופה, תקבלו כוויה.
בכל מקרה, כיבוי של שריפה בתא המנוע יהיה אך ורק ע"י מטף כיבוי אש (בקבוק המים שיש לכם בתא המטען, לא יעזור במקרה הזה). במידה ואין לכם מטף כיבוי אש, (אז לכו לקנות), חייגו 102 למכבי אש והתרחקו מהרכב כמה שאפשר. כל הניסיונות לכבות את השריפה יסכנו את חייכם!!
קחו בחשבון שהשריפה יכולה להגיע לתא הדלק ואז יגרם פיצוץ גדול.
אל תנסו לכבות את השריפה !!!
בשביל מקרים כאלו בדיוק, קיים ביטוח רכב.
קמש | 17/1/11