מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מיחזור צמיגים

שלושה מיליון צמיגים יורדים מהכביש מידי שנה בישראל. מה עושים איתם?

מערכת קמש | 16/1/11
מתוך קטגוריית ירוק

במשך עשרות שנים, צמיגים משומשים הורדו מהכביש ובסופו של דבר מצאו עצמם במגרשים לא חוקיים או כפסולת במזבלות לא חוקיות. הצמיגים מהווים בעיה אקולוגית מכיוון שלא ניתן לדחוס אותם והחללים הפנימיים שלהם מהווים מקור דגירה ליתושים או לפסולת, וגזים שיכולים להתלקח.
לכן חוקק חוק מיוחד בישראל "חוק סילוק ומיחזור צמיגים" שמטרתו לפתח ולטפח את תעשיית מיחזור הצמיגים ולפתור את בעיית השלכת צמיגים לזבל.

המשרד לאיכות הסביבה החל בפיקוח הדוק יותר על פנצ'ריות ברחבי הארץ והחל בהסדרה של איסוף הצמיגים למיחזור, ואכן עשרות אלפי צמיגים לרכב משומשים נאספו למיחזור.
אך האם בעיית זיהום הקרקע הסתיימה? נראה שלא.
הביקוש לחומר הגלם המופק מצמיגים משומשים, אינו גבוה ולמרות שהחומר מיוצר בטונות מידי שנה, המפעלים המייצרים אותו נאלצים לקבור אותו באדמה וזיהום הקרקע ממשיך, רק בצורה אחרת.

מה עושים עם צמיג ממוחזר?

מה עושים עם צמיג ממוחזר?
צמיגים ממוחזרים מפורקים מכבלי המתכת שעוטפים אותם (בחלקם) ונגרסים לחתיכות קטנות. החומר הגרוס משמש לתעשיית ריצוף שבילים, חומר לריפוד גני שעשועים ומגרשי ספורט, תוספת לזפת המשמשת לסלילת כבישים ועוד מוצרי גומי אחרים.
לצערנו הרב, חומרי הגלם המופקים מצמיגים ממחוזרים בישראל אינם מצליחים להתמודד עם המחירים של חומרי הגלם המיובאים מסין ומאירופה ומתוך 50 אלף טונות צמיגים משומשים שנשלחים למיחזור בישראל, רק כ-7,000 טונות "חוזרים" אליו כחומר ממוחזר. השאר נצברים במחסני המפעלים ובלית ברירה נשלח להטמנה בקרקע.

איך אנחנו יכולים לעזור?

גם לנו יש חלק חשוב בעניין, אנחנו יכולים להאריך את חיי הצמיגים ברכב שלנו אם נקפיד על לחץ אוויר תקין בצמיגים. נסיעה עם לחץ אוויר נמוך בגלגלים מאיץ את שחיקת הצמיגים ומקצר את חייהם לסביבות שנה –שנתיים. אם נקפיד על שימוש נכון, נוכל להאריך את חיי הצמיג לסביבות 4-5 שנים וכך לייצר פחות פסולת צמיגים.
מעבר לכך, אם אתם קונים מוצרי גומי, נסו להעדיף גומי ממוחזר ישראלי. זה יעזור לכולנו.

צפייה בסרטון הסבר על מילוי אוויר בצמיגים
לכתבה בנושא לחץ אוויר בגלגלים - [קישור=http://www.kamash.co.il/a259-he/לחץ_אוויר_בצמיגים.aspx$חיצוני$חדש][/קישור]
מערכת קמש | 16/1/11