מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

סלולרי בנהיגה

האם החזקת סלולרי בזמן נהיגה (ללא דיבור) היא עבירה?

מערכת קמש | 29/9/10
מתוך קטגוריית קמש לעסקים

רבים חושבים כי ניתן לדבר בטלפון סלולרי בזמן נהיגה ברכב, מבלי להתקין דיבורית ולהסתמך על הרמקול של הטלפון הנייד.

האומנם?

איפה הדילמה?

בית המשפט לתעבורה הכריע לפני מספר ימים במשפטו של תושב באר שבע שנתפס כשהוא אוחז בידו את המכשיר הסלולרי אך לא מנהל שיחה. פלט השיחות הראה שאכן לא נוהלה שיחה בזמן העבירה ולא נשלח מסרון בדקות אלו, אך הנהג הודה שהחזיק את הטלפון ביד כי חשב ששמע את הטלפון מצלצל והחזיק אותו בידיו ע"מ לשמוע טוב יותר האם יש צלצול.
בית המשפט לתעבורה בבאר שבע, נאלץ להתמודד עם השאלה האם גם ללא ניהול שיחה (ולכאורה דעתו של הנהג לא הייתה מוסחת), יש מקום להרשיע את הנהג בעבירה של שימוש בסלולרי בזמן נהיגה.
נוסח החוק המפורש קובע כי "בעת שהרכב בתנועה, הנוהג ברכב לא יאחז בטלפון קבוע או נייד, ולא ישתמש בהם ברכב אלא באמצעות דיבורית".
החוק היבש אוסר על אחזקת טלפון נייד ביד בזמן נהיגה. כלומר, אסור להחזיק מכשיר סלולרי בזמן נהיגה ולא משנה לאיזו מטרה. השימוש היחיד המותר ע"פ החוק הוא בדיבורית שלא מצריכה החזקת הטלפון ביד.

מה קבע השופט?

השופט אלון אופיר קבע, כי למרות שהנהג לא הכיר את החוק על בוריו ולא הכיר את האיסור על החזקת טלפון ביד, תשובת הנאשם מהווה למעשה הודאה מלאה בביצוע העבירה כפי שהיא מנוסחת בחוק, והדגיש את החוק המופרש.
בקרב הציבור הרחב נפוצה השמועה המוטעית, שמותר לדבר בטלפון בעזרת דיבורית מובנית במכשיר הסלולרי. השופט הביע ביקורת על כך שהחוק, שמשפיע על שיגרת יומם של מיליוני נהגים בישראל, לא מקבל מספיק חשיפה ובשל כך הציבור הרחב לא מכיר אותו ומבצע עבירות ללא ידיעתו.
כמובן שאי ידיעת החוק אינה פותרת מעונש, והנהג מבאר שבע יאלץ לשלם את מלוא הקנס והנקודות שנזקפו לחובתו, לא יבוטלו.
מערכת קמש | 29/9/10