מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

משהו משפטי

האם בעלי חניון אחראים לגניבת רכב מחניון בבעלותם?

מערכת קמש | 14/9/10
מתוך קטגוריית פרטי

להלן סיפור אמיתי שכדאי להכיר אותו (אך לא בהכרח ללמוד ממנו).
האם גם אתם השארתם את מפתחות הרכב שלכם אצל השומר בחניון כי לא היה מקום ומיהרתם להגיע למחוז חפצכם? אז כדאי שתקראו:
גברת שחנתה את רכבה בחנייה פרטית מול בית חולים בחיפה, גילתה להפתעת שרכבה נגנב מהחניון. הרכב הושאר בחניון הפרטי שהיה מלא עד אפס מקום ובעל המקום החליט לבצע חניות כפולות ולבקש מהנהגים להשאיר את המפתחות בידיו למקרה שיצטרך להזיז את רכבם ולפנות מעבר.
הגברת פנתה לחברת הביטוח שלה ותבעה החזרים בגין הביטוח המקיף שרכשה. חברת הביטוח שקיבלה לידה את זוג המפתחות של הרכב, הבינה כי אין לה ברירה אלא לשלם לגברת את מלוא כספה אך גם החליטה לתבוע את החניון בגין אחריותו לרכב הנגנב.
בית המשפט התבקש לקבוע, האם החניון אחראי לשמירה על הרכב? או שמא אחריותו מתמצית בכך שבעצם נתן לרכב שירות חניה בלבד?

מבית משפט השלום למחוזי

חברת הביטוח תבעה בתביעה את מנהלי החניון, על רשלנות בגין הנזק אשר נגרם לאותה מבוטחת ובעקבות כך לחברת ביטוח הרכב, כאחראים ישירים לנזקים ולפיצוי שניתן למבוטחת. כמובן שבמקום חברת הביטוח יכול היה להיות גם אדם פרטי שנפגע בצורה דומה. אך תביעת חברת הביטוח נדחתה בבית משפט השלום.
החברה לא ויתרה והגישה ערעור,לבית המשפט המחוזי וזה הציג את ההחלטה שחברה המפעילה את החניון אחראית לגניבה מכוח היותה "שומר שכר"- על פי חוק השומרים, ומכאן אחריותה לשמור על הרכב, בסבירות, ומשלא עשתה כן, היא אחראית לגניבה.
כן כן, בית המשפט קבע כי מנהלי חניון לא רק אחראים לתת שירותי חניה אלא גם אחראים לביטחון הרכב באופן סביר. בנוסף לכך, חויבו מנהלי חברת הניהול של החניון באחריות אישית, מכיוון שהם אלו שקבעו את נהלי תפעול החניון.
לעיון בפסק הדין בנושא, חפשו: "הכשרת היישוב חברה לביטוח נ' אמירה זלף" מטרת הכתבה היא להעשיר ידע והשכלה לקורא ולא ממליצה לנקוט באמצעים כאלו או אחרים ואין להסתמך על הכתוב ע"מ לבצע פעולות או להימנע מהם.
מערכת קמש | 14/9/10