מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

רישיון למשאית

כל מה שצריך לדעת לפני שניגשים לעשות רישיון למשאית או רישיון לרכב כבד.

מערכת קמש | 7/9/10
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

כולנו מכירים את המושג הוותיק "רישיון ג'” שהושרש לנו עוד מימי המנדט הבריטי והפך להיות להיט צבאי במלחמות ישראל. אך החל מ-2007, כאשר נכנסה לתוקפה הרפורמה ברישיונות של משרד הרישוי, רישיון ג' אינו רישיון למשאית אלא מוגדר כרישיון לדו גלגלי ללא הגבלת נפח ואילו רישיון לרכב עד 12 טון נקרא רישיון C1 והוא מאפשר לבעליו לנהוג ברכב מסחרי או משאית ללא גרור (לא בסמי טריילר) או בגרר המשמש לחילוץ והצלה.

איך מוציאים רישיון נהיגה על משאית?

את הרישיון אפשר לקבל מגיל 18 בלבד . ניתן להתחיל ללמוד כבר בגיל 17 ולגשת למבחן המעשי בגיל 17.5 אך את ההיתר הסופי לנהיגה על משאית תקבלו רק בגיל .18 כל זה יקרה רק לאחר שתסיימו לפחות 32 שיעורי נהיגה אצל מורה לנהיגה מוסמך ע"י משרד התחבורה. במידה וכבר יש לכם רישיון נהיגה לרכב פרטי, אזי תוכלו להסתפק במינימום של 20 שיעורי נהיגה בלבד.

במבחן התיאוריה ובמבחן המעשי, תתבקשו להציג יכולות נהיגה טובות המתאימות לאופי נהיגה על כלי רכב ארוך וכבד מהרגיל: סיבובים בשטח עירוני מבלי לשפשף מדרכות, האצה בעלייה, שדה הראייה המוגבל וגם נסיעה ברוורס. בנוסף לידע המעשי, תתבקשו להציג גם ידע כללי בחוקי הנהיגה למשאיות כולל התקנות המיוחדות של משרד התחבורה המגדירות את שעות העבודה היומיות המותרות בחוק, יכולות העמסה על כל משאית, אפשרויות השקילה של המשאית וכדומה.

מה צריך להכין?

כמו בכל רישיון, תתבקשו להביא תוצאות בדיקת ראייה של אופטומטריסט ואת תוצאות המבחן העיוני (עם הסימון "עבר" כמובן). תוספת ייחודית לרישיון למשאית היא בדיקה בריאותית שמעידה כי מצבכם הבריאותי תקין.
עלות שיעור נהיגה במשאית נע בין 100 ש"ח ל-120 ש"ח רק שימו לב שמורה הנהיגה שלכם מורשה להוראת נהיגה ע"י משרד התחבורה.

נהיגה במשאית וברכב כבד היא מקצוע ועל הנהגים להתייחס אל המשאית ככלי עבודה ולהתמקצע בנהיגה בה. אובדן שליטה על משאית או נהיגה פרועה במשאית יכולה להפוך את כלי הרכב הזה למכונת הרג על הכביש מכיוון שתאונה בה מעורבת משאית, כמעט תמיד תהיה מלווה בפגיעות ונזקים בגוף.

סעו בזהירות!
מערכת קמש | 7/9/10