מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

רדיו דיסק

מחפש טיפים בנושא כיצד לבחור רדיו דיסק לרכב? הכירו את עולם השמע של הרכב!

קמש | 3/9/10
מתוך קטגוריית פרטי

מצד אחד, נראה שהרדיו ברכב היה פה תמיד ואין יותר סטנדרטי מזה, מצד שני מדובר בתחום הכי מתפתח וחדשני בעולם הרכב. הכתבה הבאה תעזור לכם למצוא את דרכיכם בתחום שמתקדם בכל שנה ומייצר לא מעט חידושים והמצאות.

הפעם נתחיל דווקא במחירים

הפעם נתחיל דווקא במחירים
טווח המחירים של מערכות שמע לרכב הוא טווח רחב ויכול להתחיל מ 400 ש"ח לרדיו דיסק פשוט ועד למעל 4000 ש"ח למערכת סראונד שלמה. מה שמוביל לכך שבקלות ניתן ללכת לאיבוד.
וכדי למנוע את זה נתחיל בהגדרת הצרכים שלנו: מה השימושים שלנו ברדיו דיסק.

לשומעים בעיקר רדיו:

מומלץ לבחור מכשיר שבו ניתן לשמור כמה שיותר תחנות בזיכרון – לפחות 18, כאשר יש דגמים שמאפשרים שמירה של עד 30 תחנות. מרבית הדגמים תומכים בתכונת RDS המציגה את שם התחנה הנבחרת. לנוסעים מרחקים ארוכים מומלץ מכשיר המאפשר התבייתות אוטומטית על התחנה המושמעת, גם כאשר משתנה תחום הקליטה במהלך הנסיעה. חוסכת את הצורך בחיפוש מחודש של התחנה הנבחרת תוך כדי נהיגה, ושומרת על האזנה רצופה לרדיו.

לחובבי ה-CD בנסיעה:

- שימו לב לפורמטים השונים שהמכשיר יודע להתמודד איתם (MP3 ,WMA ,WAV ואף AAC) המשוכללים יותר ידעו להתמודד עם קבצים דחוסים ואפילו עם פורמט DVD
- בולם זעזועים: רצוי לבחור רדיו-דיסק בעל מנגנון בולם זעזועים שיאפשר נגינה רצופה, גם כאשר תנאי הדרך קשים.
- עולם הCD הולך ונכחד ויותר אנשים שומרים קבצי מוזיקה בהתקנים ניידים (disk on key) מכשירי רדיו-דיסק רבים מציעים, מלבד כונן הדיסקים הפנימי, גם חריץ לכרטיס זיכרון או שקע USB. התוספת במחיר לא גדולה וכדאי לשקול רכישה של דגם הכולל תכונה זו.
- יצרנים רבים התאימו את המערכות שלהם כך שיעבדו בצורה הטובה ביותר עם iPod/iPhone. אם אתם בעלים של אחד מאלו, דגמים מסוימים מציעים שליטה מלאה בנגן באמצעות הלחצנים שלהן, לעיתים עם כפתור שליטה מרכזי, בדומה לגלגלת השליטה ב-iPod. חשוב גם חיבור קדמי (שקע בננה) לכבל של נגן

לבעלי מסכי DVD

חלק ממכשירי הרדיו-דיסק תומכים בתקליטורי DVD. ברכבים שבהם מותקנים מסכי צפייה בנוסף לרמקולים, המכשיר משמש נגן DVD ורסיבר AV (אודיו-וידיאו). מכשירים כאלה תומכים בצליל היקפי 5.1 (סראונד) ותומכים בקידודי הקול האופייניים לסרטי DVD.

למשוגעים על מוזיקה:

- כדי להוסיף רמקול מסוג סאבוופר האחראי על הפקת הצלילים הנמוכים (הממוקם בתא המטען) צריך מכשירים בעלי ערוץ קול חמישי. מי שמעוניין להוסיף יחידת מגבר נוספת, כדי להשיג עוצמה גבוהה יותר, כדאי שיבדוק כי המכשיר כולל יציאת אות ייעודית (Preout).
- עוצמת השמע (הספק) נמדדת בוואט (w) והיא נחלקת לשני סוגים עיקריים: הספק מרבי, שזהו ההספק המקסימאלי שהמכשיר מסוגל לספק ברגע מסוים, והספק RMS, שהוא הנתון החשוב והקובע בבחירת מכשיר רדיו-דיסק. רוב הצרכנים יכולים להסתפק בעוצמה הממוצעת שמספקים מרבית הדגמים, לרוב היצרן יציין הספק מרבי של60-45 וואט לכל ערוץ כשבפועל יתקבל למעשה נתון של 30-20 וואט RMS לכל ערוץ קול, כשהסטנדרט הוא 4 ערוצי קול נפרדים לארבעה רמקולים.
קצת בטיחות
ניתן להרחיב לא מעט על סוגי הרדיו דיסק השונים. בעלי תצוגות שונות, פאנל נשלף או נעלם, ציינג'ר (מחליף דיסקים אוטומטי) ועוד עשרות נתונים המשפרים את איכות הקול וההספקים. אך הדבר החשוב ביותר, הם כמה אלמנטים בטיחותיים (כן גם ברדיו דיסק):
- הקפידו לבחור מכשיר הכולל כפתורים ולחצנים גדולים ככל האפשר, כדי לא להסתבך במהלך נהיגה, והעדיפו מכשיר שבו מרבית הלחצנים מרוכזים בצד שמאל, הקרוב לנהג.
- יש דגמים המגיעים עם שלט רחוק לתפעול חלקי או מלא של הפונקציות במכשיר ומקלים מאד על השימוש. חלק מהשלטים ניתנים להתקנה על ההגה ובכך מאפשרים שליטה נוחה יותר.

הכי חשוב, סעו בזהירות וזכרו שלא כולם חייבים לשמוע את מה שאתם הכי אוהבים לשמוע.

הכתבה נכתבה בסיוע אתר www.wisebuy.co.il
קמש | 3/9/10