מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כיוון פרונט

מה זה כיוון פרונט ולמה צריך את זה? כל התשובות באתר קמש.

מערכת קמש | 23/8/10
מתוך קטגוריית פרטי

מכירים את זה שההגה רועד בידיים במהירות בינונית? מכירים את הרגע שאתם מגלים שאם לא תחזיקו את ההגה חזק, הרכב יסטה לשולי הכביש? אז יכול להיות שגם אתם צריכים לבצע "כיוון פרונט". למה רק יכול להיות? כי ישנה אפשרות שאותם רעידות וסטיות נגרמות בגלל איזון גלגלים לקוי או לחץ אוויר לא תקין בגלגלים.

אז מה עושים?

כמו שעושים בעולם הרפואה, מתחילים מהטיפול הפשוט ביותר ורואים אם הבעיה נפתרה. במידה ואתם מרגישים משיכה חזקה של ההגה לאחד הצדדים נתחיל בבדיקה של לחץ האוויר בצמיגים תקין (בכל הארבעה) ולפי הוראות היצרן, במידה ואכן הלחץ תקין, הבעיה יכולה להיגרם מאיזון לא מדויק של הגלגלים.

כל ארבעת הגלגלים אמורים להסתובב ב-100% דיוק, ללא "שמיניות". ברגע שהופר הדיוק הזה, בעקבות פגיעה בג'אנט ממדרכה, בור גדול בכביש, או אפילו תיקון פנצ'ר, סיבוב הגלגל נפגע ואינו מסתובב ב-100% ישר. לכן, במהירויות מסוימות, נרגיש רעידות בהגה, או שנרגיש שההגה מושך אותנו לצידי הכביש. בכל פנצ'ריה או חנות צמיגים לרכב יבצעו לכם איזון גלגלים בעלות נמוכה (בין 20 ל 50 ש"ח) ע"י הצמדת משקולות קטנות לצידי הגלגל שיחזירו את סיבוב הגלגל ל-100% המדויק שהיה לפני הפגיעה.

הרכב עדין בורח לשוליים?

במידה וסטיית הרכב לא נפסקה ועדיין מרגישים משיכה לאחד הצדדים במהירויות גבוהות, כדאי לשקול לבצע כיוון פרונט. כיוון פרונט מכוון את זווית הגלגלים אל מול הכביש (זווית מתלה). בכל מכונית, הזווית קצת משתנה בהתאם לסוג הצמיג, רוחב הסרנים וכדומה, אך באופן גס, אפשר להגיד שהגלגלים הקדמיים צריכים להיות מקבילים ב-100% וכל חריגה מכך, תוביל לפגיעה בכיוון הפרונט.

השינויים בזוויות הגלגלים הקדמיים, הם חלק מהבלאי הסביר בכל רכב שגורם לשחיקה מוגברת של הצמיגים ברכב (בעיקר הקדמיים), צריכת דלק מוגברת ומקרים קיצוניים, לפגיעה ביציבות הרכב שמתבטאת ברעידות במהירויות גבוהות וסטיות מהנתיב בנסיעה בכביש ישר.

מכוני כיוון פרונט יודעים בדיוק כיצד לכוון את הזווית הנכונה כדי "ליישר" את הגלגלים ולהתאים אותם לפי הוראות יצרן הרכב ויש לבצע בדיקה של כיוון פרונט בכל פעם שמבצעים תיקונים במכלולי ההגה, הצירייה הקדמית, המתלים הקדמיים ולאחר כל מקרה של תאונה.
שימו לב, במספר דגמים חדשים יש סרן אחורי חי גם בגלגלים האחוריים וגם אלו זקוקים לכיוון מידי פעם ובעיקר אחרי תיקון כלשהו, וודאו עם המוסכניק שלכם האם ברכבכם מותקן סרן אחורי הזקוק לכיוון

מחיר כיוון פרונט

עלות של בדיקה ועבודת כיוון פרונט תנוע לרוב בין 200 ל-350 ש"ח בקרב ה מוסכים המתמחים בכך.
מערכת קמש | 23/8/10