מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מהיכן להשיג חלפים לרכב?

מחפש מקורות המספקים חלפים לרכב? קמש מציע לך היכרות קצרה עם חלקי חילוף לרכב המשווקים בארץ.

מערכת קמש | 8/8/10
מתוך קטגוריית פרטי

בעלי רכבים פרטיים נתקלו וודאי לא פעם בהבדלים המשמעותיים בין חלקי חילוף לרכב השונים. ההבדלים מתבטאים בעיקר אחרי ביצוע השוואת מחירים בין מוסכים שונים בהם מתגלים פערים גדולים כאשר יש צורך בתיקון או טיפול כלשהו לרכב. לרוב, ההבדלים נובעים מסוג החלפים לרכב שמותקנים במהלך התיקון.

כדי לעזור לכם להכיר טוב יותר את עולם "חלקי החילוף לרכב" בישראל, נתחיל בלציין את שלושת סוגי החלפים שתוכלו להתקין ברכבכם:

חלפים מקוריים לרכב:

חלקי חילוף אלו הם החלקים המקוריים איתם משתמש יצרן הרכב והם מיובאים לישראל ע"י יבואני הרכב. ניתן לזהות חלפים כאלו ע"י האריזה המקורית עם הסמל של יצרן הרכב (לדוגמא, על אריזת סט של רפידות בלמים של יונדאי, יוטבע הסמל של יונדאי עם ציון סוג הרפידות והדגמים המתאימים) והם חלפים ברמת איכות גבוהה מאד. ניתן להשיג חלפים אלו במוסכי שירות של היבואן, או בחניות חלפים לרכב ומחירם תמיד יהיה גבוה יותר משאר סוגי החלפים.

חלקי חילוף תואמים (OEM):

חלקי חילוף אלו זהים באיכותם לחלפים המקוריים של יבואני הרכב ולמעשה מיוצרים במפעלים המוכרים את תוצרתם ליצרני הרכב (יצרני הרכב לא מייצרים את כל החלקים בעצמם אלא קונים חלקים ממפעלים ייעודים המתמחים בסוג מסוים של חלקים). כך לדוגמא חברת bosh מייצרת חלפים כמעט לכל היצרנים אך ניתן לרכוש ישירות חלפים אלו ללא תיווך יצרן הרכב מפעלים אלו אינם מחויבים אך ורק ליצרני הרכב ומוכרים את תוצרתם בשוק החופשי. היתרון הגדול שלהם על חלפים מקוריים שהם זולים יותר.

חלקי חילוף חליפיים (תחליפיים בלשון המוסכים):

חלקי חילוף אלו מיוצרים על ידי מפעלים שונים ברחבי העולם (בעיקר בסין) שמטרתם לייצר חלפים זולים שיתאימו לכמה שיותר דגמי רכבים. ניתן לזהות אותם באריזתם ללא מיתוג כלשהו או סימון החברה (כי הם באים באריזות ענק) בדרך כלל איכותם קצת יותר נמוכה (אך לא בהכרח) ומחירם בשוק זול משמעותית משני סוגי החלפים הקודמים.

אז באילו חלקי חילוף עדיף להשתמש?

זוהי כמובן החלטה שלכם והיא תלוית ממון אך לא רק.. לא כל אחד יכול להרשות לעצמו רק חלפים מקוריים אך המלצתנו החמה היא שבמקרים שמדובר בחלקי חילוף הקשורים לבטיחות (רפידות ברקס, צלחות בלם, מסרקי הגה וכדומה), כדאי להשקיע יותר ולהתקין חלקי חילוף מקוריים או תואמים. גם במקרים של תיקונים בחלקי חילוף המשפעים על מכלולים מורכבים כמו גיר ומנוע, לא מומלץ להתפשר על חלקים חליפיים. בשאר המקרים (לדוגמא: ידית דלת, פנסים, אטמים למינהם וכדומה) אפשר בהחלט להסתפק בחלקי חילוף חליפיים זולים יותר שיספקו מענה הולם לצרכים.

כמה עצות לדרך:

ישנם מוסכים המבטיחים שימוש בחלקים מקוריים / תואמים אך בסוף משתמשים בחלקים חליפיים כדי להוזיל את העלויות שלהם. כדי לנסות ולאמת את דבריו של המוסכניק בקשו ממנו להראות לכם את האריזה של החלף אותו הוא מתכוון להחליף בכדי שתוכלו לאמת אם אכן מדובר בחלק כפי שהזמנתם.
קחו בחשבון שקיימים בשוק גם חלקי חילוף משומשים שהם בדרך כלל מכלולים מורכבים (גיר, מנוע, ממיר קטליטי) שמגיעים מפירוק מכוניות שהורדו מהכביש ועל כך בכתבה נוספת.
מערכת קמש | 8/8/10