מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

בדיקת רכב לפני קניה

איך עושים בדיקת רכב לפני קניה? חשוב מאוד שלא נקנה חתול בשק ונדע כמה שיותר פרטים על הרכב לפני שסוגרים על העברת בעלות. על בדיקת רכב לפני קניה במדריך הבא!

מערכת קמש | 4/8/10
מתוך קטגוריית קמש לעסקים

כמה פעמים בחיים יוצא לנו לקנות רכב חדש? במיוחד שמדובר ברכב יד שנייה? לא הרבה. לכן חשוב מאוד שלא נקנה חתול בשק ונדע כמה שיותר פרטים על הרכב לפני שסוגרים על העברת בעלות. אך מה לעשות שאין לכם במשפחה מוסכניק? הולכים למכוני בדיקה המתמחים בשירותי מכוני רישוי וטסט לרכב.

מכוני רישוי אלו, מקבלים היתר מיוחד ממשרד התחבורה לעסוק בתחום שהוא התמקצעות בפני עצמה שנקראת בדיקות רכב לפני קניה. מוסכים אלו מצוידים במכשירים חדשניים ובמחשבים מיוחדים שיודעים להעריך את מצבו המכאני של הרכב ואת מצבו הכללי מבלי לפרקו.

רוב בדיקות הרכב שנעשות היום במכוני הבדיקה לפני קניה, הן שילוב של בדיקה ממוחשבת, עם בדיקת ראייה של מוסכניק מורשה. מעבר לכך, לא נעשית בדיקה פנימית ולא מפורקים חלקים על-מנת להעריך את מצבם.

בדיקת רכב ממוחשבת:

בבדיקת הרכב על-ידי מחשב, מעלים את הרכב על מסוע מיוחד ומאיצים למהירות גבוהה. המחשב בודק נתונים שונים כמו רעידות בבולמים, החלפת ההילוכים, אופי ההאצה, היחסים בין הגלגלים (כיוון גלגלים) ובמחשבים מסוימים נבדקת גם מערכת הפליטה, שמספקת נתונים של זיהום האוויר שמייצר הרכב. בעת בדיקת רכב לפני קניה, חשוב להתייחס לנתונים אלה מאחר ואילו נתונים אובייקטיביים שמספק המחשב.

בדיקת רכב ידנית:

זו אולי הבדיקה החשובה ביותר כי את הנתונים שנבדקים בבדיקה זו קשה מאד לגלות ללא עין חדה ומיומנת. בבדיקת הקנייה הידנית, המוסכניק יעבור עם פנס על השלדה של הרכב ויחפש סימנים של מכות, ריתוכים, תיקונים או כל פגיעה שהיא בשלדת הרכב. כך גם יעשה לכל חלקי הפח והברזל הפנימיים על-מנת לאתר את כל התאונות שעבר הרכב.
כל פגיעה בשלדת הרכב או זיהוי של תאונה על-ידי מכון הבדיקה, גוררת אחריה ירידת ערך פוטנציאלית של הרכב ומספקת לקונה מידע חשוב בבואו לנהל משא ומתן לקניית הרכב.

בדיקת תיקוני צבע:

הרכב שאתם קונים יכול להיראות חדש לגמרי מבחוץ ללא שריטה או מכה. אם גיל הרכב מעל 5 שנים, כדאי לחשוד שמא הרכב עבר תיקוני צבע. לכן מכוני בדיקה לפני קניה מצוידים במכשיר מיוחד שיודע להבדיל בין צבע מקורי של החברה לבין תיקון צבע שנעשה במוסך. לנתון הזה אין הרבה השפעה על המחיר אך הוא יכול לעזור לכם לדעת האם המוכר אמין וסיפר לכם על התיקון, או שמא הוא מסתיר עוד דברים.

בדיקת שיעבוד רכב:

בדיקה נוספת שנערכת בכל מכוני בדיקת רכב, היא בדיקת שיעבוד הרכב. דרך מספר הרישוי של הרכב ורישיון הרכב, אפשר לבדוק במחשב של משרד התחבורה האם כל הרכב משועבד או מעוקל. במידה והרכב משועבד או מעוקל, לא תוכלו להעביר בעלות (וגם לא תרצו בכך). אך ישנה בדיקה שלא נעשית במכוני בדיקה והיא בדיקת משכון, אותה יש לבצע דרך
האתר של משרד המשפטים.

כמה נקודות חשובות אודות בדיקת רכב לפני קניה:

• כשאתם מתכוונים לרכוש רכב יד שנייה מסוחרים או מפרטיים, וודאו היטב שאתם בוחרים בעצמכם את מכון בדיקת הרכב ושלא הובלתם למכון בדיקות על-ידי המוכר.
• מכוני בדיקת רכב לפני קניה נוטים לסמן X כמעט בכל אלמנט שנבדק, גם אם יש בו פגם קטן. חשוב לתאם ציפיות על-פי גיל הרכב. בכל רכב בן 10 יהיו ליקויים כלשהם, השאלה כמה חמורים הם.
• בקשו מהבוחן להעריך את עלויות התיקונים ברכב והשתמשו בזה במהלך המשא ומתן עם המוכר.

בהצלחה!

מערכת קמש | 4/8/10