מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מבחן הרישיון

תוהה איך להשיג רישיון נהיגה על דו גלגלי? מדריך קמש מציג: מבחן הרישיון.

מערכת קמש | 22/7/10
מתוך קטגוריית דו-גלגלי

בכתבה הקודמת, כתבנו על סוגי הרישיונות שניתן לקבל בישראל ומהם התנאים לקבלתם. כל האמור שם הוא כמובן בתנאי אחד, שאתם עוברים את המבחן העיוני והמבחן המעשי על רכיבת דו גלגלי.

מבחן העיוני – או "התיאוריה"

המבחן העיוני של משרד התחבורה, מורכב מ-30 שאלות אמריקאיות (אם אפשרות בחירה) ולמבחן מוקצבים 30 דקות. אם למדתם ואתם בקיאים בחומר, אין סיבה שלא תסיימו אותו בזמן ותעברו בשלום במיוחד שמותר לטעות עד 4 פעמים. אך לפני שאתם ניגשים לתיאוריה, עליכם לשלם את האגרה (אפשר גם בדואר) ולתאם את הגעתכם ע"פ איזור המגורים שלכם.
עליכם להביא איתכם:

- תעודת זהות או דרכון בתוקף.
- אישור תשלום האגרה (באינטרנט או מהדואר).
- נהגים בשלילת רישיון - חייבים להביא איתם את מסמך השלילה.

בחנויות ספרים ישנם חוברות הדרכה ללימודי תיאוריה וגם ברשת יש לא מעט חומר שיכול לעזור לכם להתכונן. המלצה שלנו, אל תזלזלו במבחן העיוני. הוא יכול להטעות ולבלבל ואם נכשלתם, תוכלו לעשות אחד נוסף רק לאחר שבוע ימים.

במידה ויש לכם רישיון נהיגה על רכב – לא תצטרכו לעבור את מבחן התיאוריה. תוכלו לדלג ישר לשיעורי נהיגה ולמבחן המעשי.

המבחן המעשי – או מבחן השליטה:

גם במקרה הזה יש מקום לקחת כמה שיעורי נהיגה אצל מורים מוסמכים, ברישיון מסוג A1 וA אפילו תהיו מחויבים לכך, עשו בדיקת מחירים קצרה, המחירים נעים בין 65 ש"ח ל-90 ש"ח לשיעור של 45 דקות, תלוי באיזה כלי נבחנים.

בניגוד לרכב, בו המבחן המעשי נעשה כולו בכביש הציבורי, מבחן השליטה בדו גלגלי נעשה במגרש סגור. החלק הראשון של המבחן המעשי אינו כולל נסיעה בכביש אלא רק בדיקה של היכולת שלכם לשלוט בכלי דו גלגלי ולנווט אותו בסלאלום איטי ובנסיעה איטית. הבוחן יתרשם גם משליטתכם בבלמים של האופנוע / קטנוע ואם לא הורדת רגל מהכלי או לא עשיתם טעויות, עברתם לשלב הבא. בעלי רישיון לרכב המבקשים רישיון מסוג A2 (קטנוע) שקיבלו חותמת "פטור" בטופס התלמיד, סיימו את המבחן ויכולים להתחדש ברישיון חדש. שאר הנבחנים ימשיכו למבחן בכביש בו יצטרכו לשלב את הידע הטכני והשליטה באופנוע עם הידע התיאורטי שרכשו.

בחלק השני של המבחן יצטרף אליכם הבוחן לנסיעה בכביש הציבורי ויבדוק את היכולת שלכם לרכב נכון ולהשתלב בתנועה בלי לעבור על חוקי התנועה ומבלי לסכן את שאר הנהגים בכביש. במידה ועברתם גם את החלק הזה, אפשר להגיד מזל טוב.
רק עוד דבר קטן, קבלת רישיון נהיגה אינה אסמכתא לכך שאתם רוכבים מהוללים. עליכם לתרגל עוד ועוד ולא לחשוש מללמוד עוד בכל רגע שאתם על הכלי. את החגיגות בשמחת הרישיון החדש תעשו בכל מקום אך לא בכביש. מזל טוב
מערכת קמש | 22/7/10