מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

חיישני רוורס

חיישני רוורס הן אמצעי עזר בנסיעה לאחור. במאמר הבא נספק מידע בנושא חיישני רוורס לרכב.

יניב כהן | 11/7/10
מתוך קטגוריית פרטי

מאז ומעולם המכונית שלנו נועדה לנסיעה קדימה וזאת היא עושה לרוב בצורה יעילה ונוחה. אך שרוצים לנסוע לאחור, הנהג נאלץ להשתמש באמצעים מיושנים יחסית כמו מראות כדי לא להיתקע בקיר או לדרוס הולך רגל. הבעיה נוצרת שברוב המקרים הראות לאחור אינה מספיק טובה ונוצרים המון "שטחים מתים" שנעלמים מעניי הנהג. התוצאה היא במקרה הטוב התנגשות בעצמים נעלמים ופגיעות מרגיזות בפגוש האחורי (טמבון) ובמקרה הרע פגיעה בבני אדם, בעיקר בילדים קטנים שאינם נראים במראות.

הטכנולוגיה החדשנית של חיישני רוורס לרכב מאפשרת לנו להיזהר יותר בנסיעה לאחור ולדעת בדיוק היכן נמצאים המכשולים, גם שאנחנו לא רואים אותם בעניים.

סוגי פתרונות יעילים לנסיעה לאחור:

בשוק כבר ניתן למצוא כמה פתרונות שאמורים לעזור לנהגים להתגבר על הבעיה של שטח מת מאחורי הרכב. את האמצעים השונים מחלקים לפי סוג הטכנולוגיה שמשתמשים בכדי להעביר את המידע לנהג:

נפוצים ביותר הם "חיישני רוורס" – ערכות של חיישנים הפועלים על עיקרון הסונאר / ראדאר (שינויים בתהודת קלי הקול) המותקנים בתוך הפגוש האחורי (לרוב ב4 נקודות שונות) שמזהות ע"י שליחת תדרים, את המרחק המדויק מעצמים ומכשולים. המרחק מתורגם לתצוגה גרפית ולצפצופים (קצת מרגיזים) שע"פ קצב הצפצוף, הנהג יכול להעריך את המרחק מהמכשול.

אמצעי נוסף בסדרת הוא מצלמות רוורס. מצלמה זעירה המותקנת באחורי הרכב ונכנסת לפעולה כאשר משלבים להילוך אחורי. המצלמה משדרת למסך קטן המותקן ליד הנהג ומציגה לנהג את כל המתרחש בשטח שאינו נראה מאחור. ברכבי פרימיום חדשים, מצלמות רוורס מגיעות עם הרכב ומשדרות לתוך מסך פלזמה קטן המשמש גם כמסך של מחשב הרכב.

התקנות ועלויות.

ראשית, כדאי לדעת שחוק חדש שיכנס לתוקף ב-2011 יחייב את כל היבואנים בארץ למכור את כל הדגמים החדשים עם חיישני רוורס מובנים בתוך הרכב.
עלות של ערכת חיישני רוורס (4 חיישנים, קופסת פיקוד, צג וכבלים) תנוע בין 150 ש"ח ל-450 ש"ח תלוי בסוג הטכנולוגיה, תצורת התצוגה, המותג והאחריות של היצרן.

עלות של מצלמות רוורס, יכול לנוע בין 250 ש"ל ללא מסך ועד מעבר ל700- 1000 ש"ח למצלמה כולל מסך קטן.

על המחירים אינם כוללים התקנה שאותה ניתן לעשות בכל מרכז התקנות חשמל לרכב אך אם יש לכם ידיים טובות ורצון לנסות להתקין לבד, תוכלו לקרוא מדריך זה שפורסם בפורום רכב המסביר כיצד ניתן להתקין מערכת חיישנים באופן עצמאי.
בהצלחה.
יניב כהן | 11/7/10