מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

שיפוץ מנוע

מהו אוברול למנוע? מה זה אומר ולמי זה טוב? מדריך שיפוץ מנוע באתר קמש.

מערכת קמש | 11/7/10
מתוך קטגוריית פרטי

מנוע הרכב הוא הלב האחראי על אספקת הכוח והאנרגיה להזזת המכונית ולהפעלת שאר המכלולים ברכב. השנים על הכביש והעבודה הממושכת לאורך קילומטרים רבים, שוחקים את המנוע ופוגעים ביכולותיו לספק את הכוח הנדרש. השחיקה יכולה להיגרם מכמה סיבות שלאו דווקא תלויות אחד בשני, אך כולן תוצאה של בלאי של המכלולים במנוע שחלקו בלאי סביר וחלקו בלאי כתוצאה מחוסר טיפול והזנחה של המנוע.

אחד הפתרונות היצירתיים שמבצעים כיום במוסכים הוא "אוברול מנוע" – שזה למעשה שיפוץ כללי ויסודי של המנוע.

מה בדיוק עושים ומה זה עוזר?

כשמנוע אינו מתפקד כמו שצריך, קשה מאד לדעת את הגורם לבעיה. המנוע הוא מערכת סגורה שמורכבת ממספר מכלולים (ראש מנוע, בוכנות, מסעפים, שמנים וכדומה) וע"מ לשפץ את המנוע יש לפרק אותו לחלקים, להחליף את כל החלקים לחדשים (בוכנות, טבעות, גומיות, שסתומים, משאבת שמן וכו') ולהרכיב מחדש. לעיתים יש צורך לפרק את המנוע כולו מהרכב ולבצע את הטיפול מחוץ לבית המנוע כאשר השטח נוח יותר לעבודה. בכל מוסך ובכל סוג מנוע, שיטת השיפוץ יכולה להיות אחרת אך בכלליות ניתן לומר שלאחר שיפוץ מנוע, תפוקת המנוע תחזור לקדמותה ובמקרים רבים אף תעלה ותספק כוח רב יותר מאשר מנוע דומה חדש. זאת בעקבות הרחבות במימדי הצילינדרים (חריטה) שנעשים ברוב המקרים המגדילים את נפח המנוע. מומלץ מאד לוודא שהמוסך המבצע את השיפוץ הינו מוסך מורשה שמעניק אחריות כחוק על עבודתו.

למי זה מתאים?

שיפוץ מנוע מתאים למנועים שעברו טראומה בצורת התחממות יתר או לרכבים שעברו הרבה מאד קילומטרים ושהמנוע שלהם "התעייף". אפשר להרגיש שהרכב כבר לא סוחב בעליות, לא מאיץ כמו בעבר, פולט הרבה פיח, "זולל" שמן ולמרות שעבר כבר מספר טיפולים, עדיין אינו משתפר.

שיפוץ מנוע מתאים גם לאנשים שרוכשים רכב יד שניה עם קילומטרז' גבוה (מעל 250,000 ק"מ) במחיר נמוך בהרבה מהמחירון. את החיסכון בעלות הקנייה משקיעים בשיפוץ מנוע ומקבלים רכב משופר.

כל סוגי הרכב יכולים לעשות אוברול למנוע גם רכבי שטח, רכבים עם מנוע דיזל, אופנועים ורכבים דו-גלגליים ורכבים פרטיים. אך מכיוון שהעלות של שיפוץ מנוע אינה נמוכה, לרכבים ישנים לא תמיד משתלם לבצע פעולה זו.

כמה זה אמור לעלות?

המחירים עבור שיפוץ מנוע תלויים בעיקר בסוג המנוע ובמוסך המטפל, למרות שהיצרן קובע שעתון (מספר השעות שיש להקדיש עבור כל סוג טיפול) ההבדלים במחיר שעת העבודה בין המוסכים והעובדה שברוב המקרים המוסך לא ידע מראש מה ניתן לתקן ומה צריך לקנות חדש, המחירים יהיו שונים. יחד עם זאת, מחירים סבירים לשיפוץ מנוע לרכבים פרטיים עם מנועי בנזין יכולים לנוע בין 4,000 ש"ח ל-5,500 ש"ח אך אם אתם מכירים מוסכניק מומחה למנועים ספציפיים (שביצע למעלה מ-10 שיפוצים של אותו מנוע) והוא מעניק גם אחריות ליותר מ-3 חודשים (לפי החוק), שווה לשלם קצת יותר. אם אתם נתקלים במחיר זול משמעותית מהכתוב, כדאי שתבדקו היטב כמה פעמים עשו פעולה זו במוסך כדי שלא תהיו שפן ניסיונות של המוסך.

מומלץ מאד לעבוד רק עם מוסכים מורשים שמספקים אחריות על העבודה. לאחר הטיפול, בדקו את הרכב לאורך 1,000 ק"מ וראו אם יש שינוי. במקרה שהטיפול אינו מצליח (הרכב ממשיך לאבד שמן, מים, דלק או פולט עשן) חזרו מיד למוסך ודרשו טיפול חוזר. בהצלחה!

הכתבה נכתבה בעזרתו האדיבה של מוסך גיל ניב- שילת
מערכת קמש | 11/7/10