מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

גניבות רכב

כמה דברים שיעזרו לכם למנוע גניבות רכבים. כל המידע מעולם הרכב באתר קמש!

מערכת קמש | 1/7/10
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

גניבת רכבים היא מכת מדינה. ע"פ נתונים סטטיסטיים, בישראל נגנב רכב כל 20 דקות וזאת לאחר שיפור משמעותי משנים קודמות בהם עמד הנתון על כל 14 דקות. רוב הרכבים הנגנבים נפרצים באלימות ומונעים תוך מספר דקות בודדות. לרוב הם מגיעים ישירות ל"משחטות רכב" שם הם מפורקים ונמכרים כחלפים זולים.

שיטות גניבה נפוצות:

• פריצה אלימה (ע"י שבירת החלון או שבירת מנעול הרכב) שבירה ופירוק המגן מתחת להגה וחיבור חוט חשמלי למערכת ההצתה ולמקור מתח חלופי וניתוק האימובילייזר.

• פריצה אלימה לרכב וחיבור מחשב רכב למערכת אימובילייזר חלופית (שהגנב מביא איתו) במקום מחשב הרכב הקיים ולפעמים גם מפתח חלופי שמזוהה ע"י מחשב הרכב.

• פריצה אלימה לבית (בד"כ בית פרטי) גניבת המפתחות, ניתוק מערכת האימובילייזר (לרוב בצורה אלימה) והנעה ע"י המפתח.

• גניבת רכבים של נהגים שהשאירו את הרכב מונע (זה יכול להיות ביציאה זריזה לכספומט, יציאה מהרכב בעקבות תאונה קלה מאחור, או בגלל שמישהו צעק לכם שיש לכם פנצ'ר).

• גרירת רכב מהחנייה ע"י משאית (נפוץ בדרום) או העמסתו על נגרר.
גנבי הרכב בישראל הגיעו לרמת מיומנות מאד גבוהה וחלקם יודעים להתגבר על מערכות ההגנה בתוך פחות מדקה.

איך להתגונן?

קשה מאד להתגונן מול עקשנותם של גנבי הרכב אך אפשר לפחות להגידל את הסיכוי לתפוס אותם בשעת מעשה או לאתר את הרכב לארח הגניבה:

o אזעקות: למרות שרובנו הפכנו להיות אדישים לרעש אזעקה המציק באמצע הלילה, בחלק מהמקרים האזעקה יכולה להרתיע.

o מנעולים – השיטה הישנה הופכת להיות יותר יעילה מכיוון שהיא יותר קשה לפיצוח וגנבים אינם מצפים לה. מנעולי הגה, מנעול הילוכים, מנעול לדוושת הגז וכדומה.

o נעילת הרכב בחניית הבית (בבתי קרקע בעלי חנייה צמודה) – התקנה של שער עם מנעול ירחיק גנבים מהרכב שלכם מכיוון שיוסיף להם זמן, מאמץ ומנעול נוסף לפריצה.

o אימובילייזר (או בעברית: משבת מנוע) – מונע הנעה של הרכב ע"י זיהוי קוד ייחודי בלוח בקרה מיוחד שמותקן ברכב או ברכבים חדשים, ע"י זיהוי קוד המוטבע במפתח.

o מערכת איתור - מוסתרת בתוך הרכב ואפשרת לעקוב אחר הרכב. במקרה של דיווח על גניבה, מועברת התראה למוקד מאויש 24 שעות שיעזור למשטרה לאתר את הרכב או ישלח צוות מטעמו למצוא את הרכב.

מעבר לכל אמצעי המיגון חשוב מאד לדעת: לעולם אל תשאירו את רכבכם עם המפתח בסוויץ, בכל מקרה של עצירה בשולי הכביש, תמיד קחו את מפתחות הרכב איתכם. חברות הביטוח אינן מכסות "מקרים של רשלנות" ולא יחזירו לכם את כספכם במקרה של גניבה שכזו.

מה לעשות בעת גניבת רכב?

ברגע שגיליתם שרכבכם נגנב, הודיעו כמה שיותר מהר למשטרת ישראל (חייגו 100) על הגניבה כדי שהם יוציאו הודעה מיידית לכל התחנות ואולי הם יוכלו לאתר את הרכב הגנוב ולתפוס את הגנב. לאחר מכן, הגישו תלונה רשמית על גניבת רכב במשטרה והעבירו את הטפסים לחברת הביטוח שלכם (אם זה דרך סוכן או ביטוח ישיר) זאת כמובן רק במקרה שבבעלותכם ביטוח מקיף לרכב. שימו לב: חברות הביטוח בודקות כמה זמן עבר מרגע הגניבה ועד הגשת התלונה, זכרו לעשות זאת כמה שיותר מהר כדי לא להיגרר לתשאולים מיותרים של חברת הביטוח.
מערכת קמש | 1/7/10