מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

אלכוהול ונהיגה

אלכוהול ונהיגה לעולם אינם הולכים ביחד! קחו כמה טיפים בנוגע לסכנות האורבות לנהגים לאחר שתיית אלכוהול.

יניב כהן | 29/6/10
מתוך קטגוריית פרטי

אלכוהול הוא סם. בדיוק כמו סמים אחרים, גם הוא משפיע על התודעה שלנו ועל המוח שלנו. ההבדל היחידי בינו לבין סמים אחרים, זה שהוא חוקי וניתן לצרוך אותו ללא הגבלה. משקאות אלכוהוליים הפכו להיות לנורמה המקובלת כמעט בכל אירוע או בילוי חברתי, אך אנשים רבים מתעלמים מכך שהאלכוהול שזורם בדמם משפיע על הנהיגה שלהם ומסכן את חייהם ואת חיי הסובבים אותם.

השפעת האלכוהול על הנהיגה:

אלכוהול משפיע על יכולת הריכוז שלנו גם במינונים נמוכים אך רובנו לא נרגיש בהבדלים במינונים אלו. מחקרים הוכיחו שככל שכמות האלכוהול בדם עולה כך יכולת הריכוז יורדת.

האלכוהול מגדיל את זמן התגובה שלנו למקרי חירום, מגדיל את הביטחון העצמי ומסיר עכבות ופחדים ולכן, רוב האנשים בטוחים "שהם בסדר" ושאין להם בעיה לנהוג לאחר ששתו.

השפעת האלכוהול משתנה מאדם לאדם, ותלויה במשקל הגוף, בגיל, במין, בקצב חילוף החומרים ורמת הלחץ הנפשי של הנהג. נהיגה תחת השפעת אלכוהול תאופיין בביטחון מופרז, פגיעה ביכולת לאמוד מרחקים, עיוות המיקום בכביש, פגיעה ביכולת הריכוז והתארכות זמן תגובה.

ככל שכמות האלכוהול בדם גבוהה יותר כך יותר ויותר מאפיינים שהוזכרו יופיעו במהלך הנהיגה.

בשנים האחרונות כולנו עדים למספר התאונות הגדול בו מעורבים נהגים ששתו משקאות אלכוהוליים לפני הנסיעה. לנו לא נותר אלא להצטרף לכל המנסים למנוע מנהגים לעלות על ההגה לאחר ששתו אלכוהול ועל כן ננסה להבהיר מכמה דברים:

כמה מותר לשתות?

החוק בישראל מטעה ומבלבל. למרות שאסורה נהיגה תחת השפעת אלכוהול, החוק מגדיר מהי "השפעת אלכוהול" ע"י כמות אלכוהול בדם בזמן הנהיגה ומאפשר חוקית שתייה מינימאלית ונהיגה. באופן רשמי, תקנה 169 המפורסמת באתר המשטרה מגדירה את "הקו האדום" כ-50 מיליגרם אלכוהול ב- 100 מיליליטר של דם, או באחוזים 0.05 או 240 מיקרוגרם אלכוהול ב 1 ליטר אוויר נשוף.

הנתון הוא שווה ערך לבין 1 ל-2 "מנות שתייה אלכוהולית" עבור בן אדם (תלוי במאפיינים שהוזכרו מקודם).

מהי מנת שתייה אלכוהולית?

- 1 כוס בירה - 5% אלכוהול בנפח שליש ליטר.
- 1 כוס יין - בעל 13% אלכוהול בנפח 120 מיליגרם.
- 1 כוסית ליקר או קוקטיל בעל 20% אלכוהול בנפח 60 מיליליטר.
- 1 כוסית וויסקי, ערק, וודקה או משקה אחר בעל 40% אלכוהול בנפח 30 מיליליטר.

כל נתון מעבר לזה אמור לשבש את הנהיגה ועלול להיות קטלני. המלצה חמה שלנו, אל תנסו להעריך את כמות האלכוהול בדם שלכם. נסו למנוע מראש מצב בו אתם נוהגים לאחר שתייה. תכננו מראש את ערב השתייה שלכם, בחרו "נהג תורן" שלא ישתה שאתם יוצאים לאירוע, השתמשו בתחבורה ציבורית שאתם יוצאים לפאב, או השתמשו ברגליים וצעדו במידה והמרחק מאפשר זאת.

אך במידה וכבר שתיתם:

האלכוהול מתפרק בגוף והשפעתו חולפת זמני התפוגגות האלכוהול לאדם ממוצע, מתבצע בקצב של מנת משקה אלכוהול אחת, בכל 45 עד 60 דקות. תלוי במשקל הגוף בקצב חילוף החומרים בגוף ובסוג השתייה. מהילת אלכוהול במשקה קל, מקצרת ומזרזת את זמן ספיגת האלכוהול בדם. לכן הקפידו לנוח לפחות שעה אחת ללא שתייה נוספת של אלכוהול לפני יציאה לדרך, שתו מים או משקה קל שיעזור לדלל את האלכוהול ולהפיג את השפעתו, או עצרו למנוחה או שינה קלה לפני שאתם יוצאים לדרך.

זכרו – אלכוהול ונהיגה לא הולכים יחד. ברשת האינטרנט תוכלו לצפות באין ספור סרטונים ופרסומות מכל העולם הממחישים את הבעיות שהוצגו כאן.
אם שותים – לא נוהגים!!
יניב כהן | 29/6/10