מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

פנצ'ר באופנוע

מה לעשות במקרה של תקר או פנצ'ר בקטנוע או אופנוע? כל התשובות באתר קמש.

מערכת קמש | 10/6/10
מתוך קטגוריית דו-גלגלי

בניגוד למכוניות, להן תמיד יש גלגל רזרבי למקרה של פנצ'ר בצמיג, באופנועים וקטנועים החלפת פנצ'ר בשטח, מורכבת יותר ואינה פשוטה מכיוון שלרוב הדו גלגליים אין גלגל רזרבי (אלא אם אתם רוכבים על וספה קלאסית). הפתרון הראשון שרבים חושבים עליו הוא הזמנת שירותי גרירה שיעמיסו ויובילו את הקטנוע / אופנוע לפנצ'ריה קרובה. זוהי בהחלט אפשרות טובה, אך יש כמה פתרונות חלופיים שכדאי לחשוב עליהם לפני שמתקשרים לגרר:

צמיגים עם פנימית:

ראשית עליכם להכיר את כלי עליו אתם רוכבים והאם מדובר בצמיגים עם פנימית או צמיגי טיובלס (ללא פנימית), תוכלו לוודא זאת במוסך שלכם או בעת קניית האופנוע. וודאו שבפנימיות של צמיגי האופנוע שלכם יש נוזל המונע פנצ'רים שעוזר ע"י סתימת חורים קטנים. אם בכל זאת נתקעתם בשטח עם גלגל שטוח בלי אוויר, תוכלו להחליף את הפנימית בצמיג לפנימית חדשה. ולצורך כך יש להצטייד בערכת תיקונים לפנצ'רים הכוללת: פנימית רזרבית, משאבה, מפתחות לפירוק הצירים וכפות לפירוק הצמיג. אלו כלים קטנים שאפשר לשים בתיק קטן ולסחוב איתכם. שימו לב, פירוק הגלגלים אינו פשוט- מדריך מפורט על כיצד לפרק את הגלגלים ולהחליף פנימית תוכלו לקרוא כאן

צמיגי טיובלס:

ברוב אופנועי הכביש והקטנועים תמצאו צמיגים ללא פנימית ופירוק והרכבה של גלגל באופנוע /קטנוע מורכבת ומסובכת הרבה יותר לכן יש למצוא פתרונות שאינם מצריכים פירוק גלגלים.

במקרי חירום ומדובר בחור קטן (ולא קרע של הצמיג) ניתן להשתמש ב"תרסיס פאסט" (או כל תרסיס אחר הסותם חורים). קראו היטב את ההוראות על המיכל, הכניסו את הפיה לוונטיל ומלאו את הצמיג כאשר הוונטיל נמצא למעלה ע"מ לאפשר לקצף לנזול לתחתית הצמיג. מיד לאחר מכן התחילו בנסיעה איטית כדי לסובב את הגלגל. זכרו- תרסיסים אלו הם פתרון זמני בלבד ותפקידם להוביל אתכם בנסיעה איטית לבדיקה אצל מוסך אוט פנצ'ריה לשירותי תיקון צמיגים ולא לאפשר נסיעה רגילה.

מומלץ מאד לקחת איתכם על הקטנוע גם משאבה קטנה (או בלוני לחץ) שיעזרו לכם לנפח אוויר בצמיג לאחר מילוי החומר.

תיקונים נוספים:

אפשרות נוספת לתיקון חירום היא ערכת "תולעת" המוכרת גם למוסכניקים, זו ערכה המאפשרת להחדיר לחור בצמיג מעין פיסת גומי דביק שסותם את החור באופן זמני. תיקון תולעת יעיל במקרים שבו יש חור אחיד (ולא קרע) שנגרם ממסמר או אלמנט דומה וכדי להשתמש בו יש לשייף במקצת את החור עצמו (מה שבעצם קצת מגדיל אותו) ולהחדיר את "התולעת" ישירות לתוך החור בצמיג. אחרי המתנה של מספר דקות והפעלת לחץ על המקום, אפשר למלא אוויר ולהמשיך בנסיעה איטית וזהירה (שלא תעוף התולעת) לתיקון הפנצ'ר במוסך.

במוסכים מורשים לתיקון תקרים לאופנועים כבר יטפלו בצורה יותר מקצועית בפנצ'ר שלכם ע"י טיפול פנימי (פטרייה) אחרי שיפרקו את הגלגלים ואת הצמיגים ויסתמו את החור בצורה בטיחותית ויעילה.

זכרו: כל תיקון פנצ'ר עצמאית, תמיד יהיה זמני ואין לנסוע על כלי הרכב אלא למוסך הקרוב.

סעו בזהירות.
מערכת קמש | 10/6/10