מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

אופניים חשמליים

אופניים חשמליים הוא כלי רכב לא מזהם, חסכוני ונוח. פתרון אמיתי לאנשי העיר הממהרים.

מערכת קמש | 6/6/10
מתוך קטגוריית דו-גלגלי

אחרי תקופה ארוכה שראינו אותם ברחבי העיר ולא ידענו מה הם בדיוק, מהשנה נוכל להפסיק להזיע אחרי רכיבה על אופניים בעיר גם באופן חוקי. האופניים החשמליים אושרו לנסיעה בארץ.

חסכוני וירוק

אופניים חשמליים הם עוד פתרון בסדרה של מאמצים כלל עולמיים לייצר תחליפי התניידות בעיר ללא שימוש בדלקים מזהמים. אמנם אופניים היו קיימים תמיד והם פיתרון לא פחות טוב, אך מגזר שלם של אנשים ויתרו על התענוג של רכיבת אופניים בגלל המאמץ שיש להשקיע וההזעה הנגרמת בעיקר בערים כמו תל אביב.
כמו רכבי דו גלגלי אחרים, גם האופניים החשמליים נהנים מהיתרונות של דו גלגלי ויחסכו לכם שעות של חיפוש חנייה ועמידה בפקקים אך בניגוד לכל הדו גלגליים הממונעים, הם גם יחסכו לכם בכסף. בעיקר בגלל העובדה שהם לא צורכים דלק (רק חשמל לטעינה), אין להם טיפול שנתי או טסט והתיקונים (המעטים מאד) זולים מאד.

יכולות:

האופניים החשמליים הנמכרים בארץ מגיעים בדגמים שונים שפועלים כולם על אותו עיקרון של מנוע חשמלי, בטרייה (או מצבר), מצערת יד, כבלים ומיני מחשב נסיעה (מוח). חלק מהדגמים המשווקים בארץ מגיעים כאופניים חשמליים ייעודים (שנבנו למטרה זו) וחלק הם למעשה אופניים רגילים (או מתקפלים) שעליהם מורכבת ערכה מיוחדת.

התקן הישראלי החדש (שהושאל מאירופה) מגביל את האופניים למהירות של 25 קמ"ש וכך גם רוב המנועים החשמליים שתמצאו. אך הייחודיות באופניים שכאלה מתבטאת בכך שהמנוע החשמלי המורכב על האופניים אינו מבטל את פעולת הדיווש עם הפדלים והרוכב יכול לבחור האם לדווש כמו באופניים רגילים, האם לנסוע על הכלי עם המנוע בלבד או האם לשלב בניהם. פעולת דיווש יחד עם הפעלת המנוע החשמלי תגביר את מהירות הנסיעה ויכולה להוביל את הנוסע גם למהירות של 50 קמ"ש.

פרטים טכניים שכדאי לשים לב אליהם:

לפני שאתם רצים לרכוש לעצמכם אופניים שכאלו חשוב לדעת כמה דברים:

- התאימו את סוג האופניים לגובה שלכם, למשקלכם ולצרכים שלכם. בדקו מראש כמה ק"מ עליכם לרכב ע"מ להגיע מביתכם למקום העבודה וודאו שהטענה אחת תספיק.

- שימו לב לסוללה: אחד האלמנטים החשובים בכלי שכזה (כמו בכל כלי תחבורה חשמלי) הוא הסוללה. העוצמה שלה, המשקל שלה, מספר מחזורי הטעינה שהיא מסוגלת לספוג והמחיר של בטרייה חלופית. סוללות ליתיום יקרות יותר מסוללות עופרת, אך בעלות יותר מחזורי טעינה ואינן נחלשות במהלך נסיעה אלא מספקות כוח מקסימאלי עד לפריקה המלאה בניגוד לסוללות העופרת שנחלשות לקראת פריקה.

- קוטר הגלגל: ככל שקוטר הגלגל גדול יותר, כך האופניים יוכלו לנסוע במהירות גבוהה באותו מאמץ מנוע (בסל"ד קבוע).

- משקל כולל: שימו לב למשקל הכולל של הכלי. ככל שהאופניים יהיו כבדים יותר, כך הם יוכלו לנסוע פחות מהר, למרחק קצר יותר בין טעינות ויצרכו יותר חשמל.

- אחריות: וודאו שהחנות ממנה אתם רוכשים את האופניים, מספקת אחריות של שנה לפחות על כל המכלולים.

עלויות ומחירים:

ניתן למצוא היום אופניים חשמליים המתחילים במחיר של 3500 ש"ח לאופניים קטנים עם מנוע קטן המורכב על אופניי ברזל ללא שיכוכים, קפיצים, או מתלים שמגבירים את נוחות הרכיבה, ומחירים של 7900 ש"ח לאופניים עם שיכוך כפול (קדמי ואחורי) עם סוללת ליתיום ומנוע בנפח של 600 ואט. ניתן גם להרכיב את ערכת המנוע על האופניים שלכם ואין צורך לרכוש אופניים חדשים. בכל מקרה, בקשו תמיד לצאת לנסיעת מבחן על אופניים חשמליים כדי להרגיש את התחושה או קראו על נסיעת המבחן שעשינו עבורכם.
מערכת קמש | 6/6/10