מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

טרייד אין

כל מה שרצית לדעת על טרייד אין באתר קמש: מהי עסקת טרייד אין מסוחרי רכב והאם זה כדאי?

| 23/5/10
מתוך קטגוריית פרטי

קניית רכב מיד שנייה יכולה להיות עניין מורכב. צריכים לחפש בלוחות יד שנייה, להתקשר, לקבוע, לבדוק את הרכב, להעביר למוסך לבדיקה ואם לא מרוצים, חוזרים על הכול בשנית ובשלישית. אם נוסיף גם מכירת רכב ישן שלכם, העניין הופך למורכב יותר.

עסקת טרייד אין בסוכנות רכב או במגרש רכבים פותרת את המורכבות הזאת וחוסכת זמן. בעבר, סוחרי הרכב היו בעיקר עסקים קטנים עם רכבים פזורים במגרשי כורכר עם דגלים שלא תמיד עבדו באופן מוסדר אך ב-2003 הוקם בלשכת המסחר איגוד סוחרי הרכב שמסדיר ומספק תו איכות לסוחרי רכב. כיום חברים בארגון זה בעיקר מגרשי רכב גדולים כמו אוטודיל, אוטוסנטר וכדומה, שמציגים פן שונה ומוסדר יותר של השוק.
עסקת טרייד אין היא עסקה בה אנחנו יכולים לרכוש רכב מסוחר רכב (או מהיבואן) ואת חלק מהתמורה הכספית לשלם ע"י מסירת הרכב הישן שיועבר למוכר. יתרת התשלום יכולה להיעשות בכל דרך פיננסית אחרת: מזומן, תשלומים, הלוואה וכדומה.

כמה יהיה ההפרש?

קניית רכב בטרייד אין חוסכת המון התרוצצויות אך לא בהכרח משתלמת כלכלית. הסוחר חייב להרוויח מעסקיו לכן תמיד ימכור לנו רכב במחיר גבוה יותר מהמחיר שאפשר היה להשיגו מאדם פרטי. בנוסף, הסוחר תמיד יקנה מכם את הרכב במחיר נמוך יותר ממחיר המחירון ונמוך יותר משוק הפרטי בו הייתם יכולים למכור את רכבכם.
כך לדוגמא: אם אתם בעלים של רכב השווה במחירון 50,000 ש"ח ואתם רוצים לשדרג לרכב בסכום של 100,000 ש"ח לכאורה תצטרכו למסור את הרכב שלכם ולהוסיף עוד 50,000 ש"ח. אך המחיר שתקבלו בעסקת טרייד אין על הרכב שלכם יהיה נמוך מאד מערכו (יכול להגיע גם ל 40% פחות מערכו) מה שאומר שתצטרכו להוסיף יותר כסף ממה שתכננתם מראש כדי ליהנות מהעסקה.

יתרונות וחסרונות

היתרונות ברכישת רכב אצל סוחרי רכב:

- חוסך התרוצצויות בכל הארץ אחר המכונית המבוקשת. המבחר במגרשי הרכבים גדול ואפשר לבדוק כמה רכבים בו זמנית.
- אחריות לרכב. ברוב המקומות המוסדרים מעבירים את הרכבים בדיקה, משפצים ומחליפים דברים פגומים ולכן גם מספקים אחריות לחצי שנה או שנה. זה יותר ממה שתקבלו אצל אדם פרטי.
- תוכלו להיות שקטים שהרכב לא גנוב / משועבד / מעוקל. אלו בדיקות שכל הסוחרים מקפידים עליהם בזמן הקנייה של הרכבים.
החסרונות:
- היזהרו מחאפרים שלא מכבדים את המקצוע. סוחר רכב חבר איגוד חייב תו סוחר ממשרד התחבורה ולעמוד בתנאי האיגוד שכוללים: 500 מ"ר מגרש לפחות, משרדים בשטח, תעודת יושר וחתימה על אמנת שירות המחייבת לספק ללקוחות את כל המידע על הרכב.
- גם שמציגים לכם בדיקה ממוחשבת של הרכב, אל תהססו לעשות בדיקה מטעמכם.

טרייד אין לרכב חדש מהיבואן

גם יבואני הרכב הבינו את הצורך בטרייד אין וגם הם מציעים עסקאות שכאלו ברכישת רכב חדש. מבצעים שונים מדווחים על עסקאות מאד משתלמות שיקנו את רכבכם במחיר מחירון. אך שימו לב במקרה שכזה אתם מתחייבים לרכוש מהיבואן את הרכב במחיר המלא שלו ללא הנחות הניתנות כמעט מיידית בכל הדגמים. בנוסף, היבואנים לא ישמחו לקחת מכם רכב במצב רע (הרבה קילומטרים, פגיעות שלדה, תאונות קשות) במחיר מלא. גם הם יעשו את הבדיקות שלהם כדאי לוודא את כדאיות העסקה ולא בטוח שתקבלו את מחיר המחירון המלא במידה והרכב אינו תקין.
בסופו של יום, טרייד אין משתלם לאנשים עסוקים שאין בכוחם להתרוצץ ולחפש מכונית חדשה.

| 23/5/10