מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

כיוון פנסי הרכב

איך נדע כיצד לכוון את פנסי המכונית? התשובה במדריך כיוון פנסי הרכב באתר קמש.

מערכת קמש | 20/5/10
מתוך קטגוריית פרטי

אם יצא לכם לנסוע בלילה ולהרגיש שאתם לא רואים כלום או שדווקא ראיתם הייטב את הדרך, אך הרכבים שעברו מולכם אותתו לכם עם האורות? סימן ש"אורות הדרך" (אורות נמוכים) שלכם, אינם מכוונים.
פנסי רכב לא מכוונים יכולים להוות בעיה בטיחותית מאד גדולה, הם עלולים לסנוור את הבאים מולכם במידה והאורות גבוהים מידי או להקטין משמעותית את שדה הראיה שלכם בלילה כשהאורות מכוונים נמוך מידי.

כיוון אורות ברכב

כיוון אורות ברכב
כיוון פנסי הרכב צריך להיעשות במדויק ע"י מוסך בעל מכשיר בדיקה מתאים. ברוב המוסכים, עלות כיוון אורות אינה גבוהה (עד 30 ש"ח ולפעמים חינם) והמלצתנו הראשונה היא לגשת למוסך הקרוב ולכוון את האורות בצורה מקצועית. הפתרונות שנציג כאן אינם תחליף לכיוון מקצועי של בעל מקצוע אלה באים לתת מענה למקרים בהם אתם חשים שאתם מסכנים את התנועה בגלל שפנסי הרכב לא מכוונים.
ברוב רכבים החדשים ניתן "לשחק" עם גובה אלומת האור ע"י כפתור מובנה בפאנל הקדמי ברכב. כפתור בצורת גליל קטן המסומן בציור של פנס עם אלומת אור המאפשר העלאה והנמכה של אלומת האור בפנסי הרכב. ניתן לבצע את הפעולה הזו בכל שלב אך לא מומלץ לעשות זאת בזמן נסיעה. בכדי לבצע כיוון יעיל יותר, החנו את הרכב בניצב לקיר לבן במרחק של 5 מטר מהקיר בו תוכלו לראות את גובה אלומת האור ולעקוב אחריה בזמן גלגול הכפתור. שימו לב ששני הפנסים (הימני והשמאלי) נעים ביחד ושאתם לא מרימים את כיוון האורות גבוה מידי כדי לא לסנוור את הבאים מולכם.

כיוון פנימי של הפנס

התקן לכיוון אורות בארץ מבדיל בין כיוון הפנס השמאלי לימני. אלומת האור השמאלית תמיד תהיה נמוכה יותר מהימנית וזאת בכדי להקטין את הסיכוי לסנוור הנהג שבא ממול כשנוסעים עם אורות דרך (אורות נמוכים). במידה וכיוון אורות דרך הכפתור בפאנל הקדמי לא עזרה או שאין לכם אחד שכזה ברכב, ניתן לשנות את כיוון האורות ע"י מציאת הבורג האחראי על כיוון הפנס שנמצא לרוב בחלק העליון של בית הפנס בנקודה נגישה לתפעול (תלוי בדגם המכונית). ניתן לסובב אותו ע"י שימוש במברג והבורג, שמחובר לגלגל שינים, יזיז את בית המנורה בתוך בית הפנס לפי סיבוב המברג, למעלה או למטה. גם בדיקה זו חייבת להיעשות מול קיר לבן בו ניתן לראות את השינוי בגובה אלומת האור.

סיבות נוספות לראייה לקויה בלילה

אם אתם עדין לא רואים טוב בלילה, (ואין ערפל או משהו כזה) יכול להיות שכיסוי הזכוכית החיצוני של הפנס מלוכלך מאד וכדאי לשטוף אותו ולנקותו, או שהרפלקטור (מגביר ומכוון את אלומת האור) התבלה והצהיב לרמה כזו שסינון האור היוצא מבית המנורה אינו מספיק חזק. במקרה שכזה, יש להחליף את כל הרפלקטור.
חשוב מאד: כל שינוי במנורות, בפנסים או בבית המנורות שתבצעו לבד, אינו מדויק ולכן חשוב לבצע בדיקה מוסמכת אצל בעלי מקצוע אחרי כל שינוי שתעשו. זה לא יקר ויכול להציל חיים.
מערכת קמש | 20/5/10