מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מבחן רישוי לרכב

מבחן רישוי לרכב, או במילים פשוטות, איך לעבור טסט בהצלחה? כל התשובות באתר קמש.

| 18/5/10
מתוך קטגוריית פרטי

הטסט השנתי שאותו אנחנו נאלצים לעבור הוא הדרך של משרד התחבורה להגן עלינו ולוודא שעל הכביש נוסעים רכבים בטיחותיים. לכן, הבדיקות שנערכות במהלך הטסט קשורות כולם למערכות ומכלולים הנוגעים בבטיחות הנוסע או הנסיעה.

כל מי שעבר בחייו במכון הרישוי למבחן, יודע שזהו תהליך ארוך מייגע ולפעמים גם יקר. במידה ונמצאו ליקויים ברכבכם, תיאלצו לתקן אותם ולחזור שוב לבדיקה חוזרת. יש כמה דברים שאפשר לבדוק בעצמינו לפני שניגשים לטסט. אך לפני שנפרט אותם, נכיר את תהליך הבדיקה. לקריאה משלימה עיינו בכתבה על טסט לרכב.

תהליך הבדיקה:

ראשית יש להסדיר את עניין תשלום אגרת הרישוי. באתר משרד התחבורה תוכלו לבדוק את תעריפי האגרה לפי סוג הרכב. וודאו שקיבלתם את השובר לתשלום חידוש רישיון הרכב. אתם אמורים לקבל אותו בדואר בערך 30 יום לפני שיפוג תוקף הרישיון, אך החוק קובע שאי קבלת הרישיון החדש בדואר אינה פוטרת מחובתכם לדרוש אותו ממשרד התחבורה ואינה פוטרת מעונש במקרה של נסיעה ללא רישיון בתוקף.
ניתן לשלם את האגרה בכמה דרכים:
1. לגשת לדואר ישראל עם השובר של הרישיון ולשלם במזומן.
2. החיוב טלפוני בכרטיס אשראי בטלפון ישיר למשרד התחבורה- 5678*
3. תשלום מקוון בכרטיס אשראי באתר התשלומים של משרד התחבורה

שימו לב: אם ניגשים לבצע את התשלום, אל תשכחו לקחת עימכם: תעודת זהות של בעל הרכב (או ייפוי כוח), תעודת ביטוח בתוקף, רישיון נהיגה, ועוד טפסים נוספים לפי סוג הרכב וייעודו. הרשימה המלאה מופיעה באתר משרד הרישוי.

בדיקה עצמית:

לאחר שהסדרתם את תשלום אגרת הרכב, אתם יכולים להתחיל להתכונן למבחן הרישוי בבדיקה עצמית של מספר דברים שאם תגלו בחסרונם מבעוד מועד, תוכלו לחסוך זמן וכסף.

מבחן הרישוי כולל בדיקה של: מערכת הבלמים, מערכת התאורה והאורות, מערכת ההיגוי, פליטת מזהמים, אימות פרטי בעל הרכב, כיוון פרונט גלגלים ובדיקת תחתית הרכב.

חלק מהבדיקות אין באפשרותנו לבצע ללא כלים מתאמים, אך לחלק מהבדיקות אפשר להתכונן.

- וודאו שיש ברכבכם: משולש אזהרה תקין, אפוד זוהר, גלגל רזרבי (תקין), ג'ק ומפתח ברגים וגם.. פח אשפה. במידה וחסר לכם אחד מהדברים רכשו בחנות אביזרים לרכב.

- בדקו את נורות התאורה של הרכב. כולל אורות בלמים, אורות רוורס, אורות איתות, אורות חנייה וגם את הנורה שמאירה את לוחית הרישוי. במידה ואחת הנורות נשרפה החליפות אותה בחדשה.

- בדקו את המגבים. יובש קיצוני או קרעים בגומי של המגב יכולים להכשיל בטסט. החלפת מגבים היא תהליך פשוט שאתם יכולים לעשות לבד.

- עברו על כל הצמיגים, אם אתם מזהים סדקים קיצוניים בדופן הצמיג ושחיקה מוגברת, כדאי להחליף את הצמיג (בעיקר למען בטיחותכם).

- בדקו האם לוחיות הרישוי דהויות? האם נמחק מספר? והאם המדבקות המחזירות אור לא התבלו. פגמים בכל אחד מאלו עלול להכשיל אתכם בטסט.

תיקון חוזר

לבדיקת הבלמים וזיהום האוויר, קשה להתכונן ללא ידע מוקדם או בדיקה של בעל מקצוע. אם אתם שומרים על הרכב אין סיבה שלא תעברו את הטסט.

זכרו, במידה ונכשלתם בטסט ונמצאו ליקוים שמצריכים תיקון, אין סיבה להתעצבן ולכעוס. באפשרותכם לקבל הארכת תוקף מיוחדת של 7 ימים לתיקון התקלה ברכבכם. חזרו למכון הרישוי עם אישור המוסך שתיקן את התקלה לטסט חוזר בעלות מופחתת. זה למענכם ולמען בטיחותכם.

מכוני רישוי במרכז
מכוני רישוי בצפון
מכוני רישוי בדרום ובירושלים
| 18/5/10