מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

קורקינט חשמלי לעיר הגדולה

קורקינט חשמלי הוא כלי רכב דו גלגלי וירוק - הכלי המושלם לעיר? כל התשובות באתר קמש.

| 29/4/10
מתוך קטגוריית ירוק

עוד דרך ירוקה להגיע מהבית למשרד מבלי לשרוף דלק, להוציא כסף על ביטוחים וטיפולים שנתיים ובעיקר מבלי לזהם. הקורקינט החשמלי מאפשר תנועה במרחבים עירונים ללא צורך במאמץ פיזי או תשלום על דלק. הוא בנוי ממשטח עמידה קשיח המסוגל לעמוד במכות וחבלות, 2 גלגלים קטנים עם צמיגים עבים, כידון ברזל או אלומיניום (תלוי בדגם), ידית עם מצערת יד לשליטה במהירות ובלמי דיסק המחוברים לידית בלימה בדומה לאופנוע. מנוע חשמלי (בהספקים שונים לפי הדגם) מעביר כוח מבטריות נטענות דרך שרשרת, לגלגל האחורי ואין אפשרות להעברת הילוכים כי אין גיר.

חוקי או לא?

בתחילת דרכו בארץ, משרד התחבורה לא ידע כיצד להתמודד עם הכלים הללו מכיוון שלא הייתה תקינה חוקית המסדירה את הייבוא והרכיבה על קורקינט. לכן גיבשו במשרד התחבורה תקינה כללית לכלים אלו וב-2004 נקבע שקורקינט חשמלי חוקי, הוא כזה שמשקלו אינו עולה על 12 ק"ג, מהירותו אינה עולה על 12 קמ"ש והספק המנוע אינו עולה על 100W - שזהו בעצם קורקינט חשמלי לילדים (או לאנשים ממש רזים).

מכיוון שרוב הקורקינטים שנמכרו עד אז היו בנפחים גדולים יותר ומהירים יותר הגישו משווקי ויבואני קורקינטים חשמליים עתירות למשרד התחבורה וזה הקים ועדה מיוחדת שתגבש עמדה ותבדוק גם חוקיות של כלים "כבדים" יותר. שיוכלו להגיע למהירויות גבוהות יותר וגם להתמודד עם עליות בלי לשבוק חיים.
רוב הקורקינטים המשווקים בארץ אינם עומדים בתקינה הזמנית שהציג משרד התחבורה ויכולים לשאת משקל של עד 150 ק"ג למרחק של 15 ק"מ בערך מבלי להיטען מחדש.

תפעול ותחזוקה – כמה המלצות:

רכיבה על קורקינט חשמלי מאד פשוטה ומתאימה לכל גיל. אך כדי ליהנות מרכיבה ממושכת ולהאריך את משך החיים של הכלי, כדאי לנקוט בכמה צעדים:

- הבטריות נגמרות מהר (במיוחד בנסיעה בעליה ובשטח משובש) כדאי לרכוש בטריות נוספות ולהחזיק אותם במנשא על הכלי.

- בקורקינטים המונעים על מצברי ג'ל (הרוב המכריע) כל פריקה מלאה של המצבר תקצר את חייו לכן רכבו עם המטען עליכם והטעינו בכל הזדמנות.

- להגדלת טווח הנסיעה מומלץ להימנע מהאצות והאטות תכופות ואף להימנע כמה שניתן מעצירה מוחלטת, לבחור מסלול ללא עליות ולבדוק את לחץ האוויר בצמיגים לפניי כל נסיעה.

כמה טיפים לקנייה טובה:

כמה דברים שכדאי להתייחס אליהם בבואכם לרכוש קורקינט חשמלי חדש:

- סוג החומרים ממנו מורכב הקורקינט – עדיף תמיד לבחור כלים העשויים כמה שיותר מאלומיניום שקל יותר לנשיאה, לא מחליד ולא שביר. להימנע מכמה שיותר חלקים מפלסטיק שנשברים בקלות.

- בדקו את המצבר בזמן הקנייה, מצבר שעמד בחנות הרבה זמן פחות טוב ממצבר חדש (על המצבר מוטבע תאריך הייצור שלו). דרשו תמיד מצבר חדש.

- וודאו שהמטען שאתם מקבלים עם הכלי הוא מטען חכם שיודע לנתק את עצמו מהטעינה כאשר המצבר מגיע למקסימום מילוי.

- כמה שפחות כבלים חשופים בקורקינט כך יותר טוב. כבלים חשופים עלולים להיתפס בכל מיני דברים במהלך נסיעה או נשיאה וקורקינטים הבנויים בצורה כזו עלולים למצוא את עצמם לא מעט בתיקונים.

- וודאו שיש בחנות ממנה אתם קונים מספיק חלפים כמו צמיגים ופנימיות, מצברים / בטריות, רפידות בלמים וכדומה. לא נעים להיתקע בלי חלפים במקרה הצורך.

- וודאו שיש אחריות מלאה למנוע, למצברים ולשלדה (בד"כ לשנה בלבד) ושלא ידרשו מכם השתתפות עצמית בעת תיקון או החלפה.

כמה עולה לי?

מחירי הקורקינטים החשמליים מתחילים ב-5000 ש"ח ועד 7000 ש"ח תלוי בדגם, עוצמת המנוע, גודל המצבר, ואיכות השלדה אל תהססו לערוך השוואת מחירים. בכל חנות יש מבצעים שונים, וודאו מה כולל המחיר: תאורה אחורית, תאורה קדמית, תיק נשיאה, קסדה, סוג האחריות וכדומה
לאחרונה החל גם שוק יד שנייה שמציע קורקינטים משומשים במחירים נמוכים יותר. כדאי לבדוק
דבר אחרון, למרות שהחוק עדין אינו ברור, שמרו על עצמכם וחבשו קסדה בזמן רכיבה. נפילה מקורקינט בזמן נסיעה מסוכנת כמו נפילה מאופניים. סעו בזהירות!
| 29/4/10