מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

ביו דיזל

ביו דיזל: לנסוע עם שמן של פלאפל במקום דלק. מה? כנס לאתר קמש ותבין למה אנו מתכוונים.

מערכת קמש | 25/4/10
מתוך קטגוריית ירוק

ביו דיזל יציל את העולם?

רכבי דיזל המונעים ע" אנרגיה ירוקה, מבוססת שמן צמחי, קיימים כבר עשרות שנים. אפילו מנוע הדיזל הראשון בעולם הונע ע"י שמן בוטנים. אך השנים ותעשיית הנפט התאימו את מנועי הדיזל לשימוש בסולר המופק מנפט שהוא משאב מתכלה ואחד מתוצרי הלוואי שלו הוא פליטת פיח ואדים רעילים המזהמים את הסביבה. בערים מסוימות בעולם, מעל ל-80% מזיהום האוויר נגרם בגלל פליטת גזים ופיח מרכבים מזהמים, בעיקר מרכבים עם מנוע דיזל שאינו מתוחזק כהלכה.
הפתרון הידידותי לסביבה חוזר למקורות ומאפשר למנוע דיזל לספק את אותו הכוח עם שמן ממוחזר.

ביו דיזל כדלק תעשייתי

כיום מגדלים במאות אלפי דונמים באפריקה, ארה"ב, אוסטרליה, ואסיה גידולים המתאימים לייצור דלקים (בעיקר תירס, אצות וקיקיון). החשש מצמצום מאגרי הנפט בעולם מאפשר הזדמנות כלכלית לחקלאים שמאמינים כי בעוד עשרים שנה ניגש לתחנת הדלק ונתדלק ברכב דלק שיוצר מתירס. השיטה כבר מיושמת בכמה מדינות בארה"ב ודרום אמריקה והוכח שאדי הפליטה של מנוע המונע בדלק צמחי מזהמים ב-60% פחות ממנועים רגילים. אך המכשול היחיד העומד כיום בדרכם של בעלי החזון הירוק הוא כמות האנרגיה והמשאבים שיש לצרוך ע"מ להפיק ליטר ביו דיזל איכותי לרכבים. כעת נשאר למצוא דרך להוזיל את עלויות הייצור וכשזה יקרה, צריכת הדלק הצמחי תעלה ובכבישים נוכל להריח ריח של פופקורן וצ'יפס (קראו עוד על צריכת דלק)...

ביו דיזל בייתי

ביו דיזל הוא בעצם שם חליפי לסולר שאנחנו מכירים מתחנות הדלק ואם נשיג ביו דיזל, נוכל לתדלק איתו את רכב הדיזל שלנו מבלי לבצע שינוים או התאמות במנוע. כדי לייצר ביו דיזל צריך כמות גדולה של שמן מן הצומח או מן החי. דוכני פלאפל שצריכים להיפטר משמן הטיגון בסוף כל יום יכולים להיות מקור טוב להשגת השמן וכך גם נמנע זיהום הקרקע ע"י שפיכת השמן. באינטרנט יש מספר מדריכים המסבירים כיצד לייצר ביו דיזל בייתי. כך שאם אתם בעלים של רכב עם מנוע דיזל, תוכלו לספק לעצמכם את הדלק שלכם.

לקנות ביו דיזל:

בישראל כיום ישנם כמה יצרני ביודיזל שמוכרים ומשווקים ביודיזל אך שימו לב לכמה דברים:

1. ביודיזל מגיע בריכוזים שונים מ-100% נקי ועד 5% מעורבב עם סולר.יצרני הרכבים מאשרים אחריות לרכב המונע בביודיזל לפי אחוז הסולר הקיים. יש כאלו שנותנים אחריות מלאה להנעה עם 100% ביודיזל ויש כאלו שמאשרים אחריות מלאה רק עם 5% ביודיזל מעורבב עם סולר.

2. ביודיזל מעורבב מסומן כ- B5 או B10 והוא מסמל כמה אחוז ביודיזל יש בדיזל. אם רשום B10 אז זה אומר שיש 10% ביודיזל בסולר.

3. כיום לא ניתן לקנות כמויות קטנות של ביודיזל והדבר מתאים לבעלי עסקים או משקים היכולים לרכוש יותר מאלף ליטר בחודש. מחירי הביודיזל נעים בין 5 ל 5.5 ש"ח כולל מע"מ. זול יותר מרוב הדיזל המלא המשווק בארץ.

4. הממשלה החליטה כי משנת 2011 כל הסולר שישווק בארץ יהיה מסוג B5 – דבר שישפר מאד את פליטה אדי החממה ויעזור לנו לנשום טוב יותר.
אמן.
מערכת קמש | 25/4/10