מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

בולמי זעזועים

בולמי זעזועים תקינים מאפשרים נסיעה חלקה ונוחה עם היבט בטיחותי חשוב. כנס לאתר קמש ולמד עוד!

| 18/4/10
מתוך קטגוריית פרטי

בולמי זעזועים ברכב

מי לא אוהב נסיעה חלקה ונעימה? האחראים הישירים לתחושת חלקות הזרימה בנהיגה ובעיקר בכביש משובש הם בולמי הזעזועים של הרכב.

ארבעת הבולמים המוצמדים לכל בסיס גלגל ברכב, הם תוספת למערכת הקפיצים והמתלים ברכב ומטרתם העיקרית היא שיכוך מהמורות. הפעולה מתבצעת ע"י בוכנת קפיץ הידראולית (שמן) המתכווצת במהירות וחוזרת למצבה הקודם לאט יותר בעקבות חזרת השמן דרך מעבר צר יותר. כך כאשר הגלגל נתקל בבור או מכשול, בולם הזעזועים נכנס לפעולה ומייצר סדרה של התכווצויות שסופגות את עיקר המכה.

גם בטיחותי

תפקיד הבולמים אינו מסתיים רק בריכוך מהמורות ונסיעה בשבילי עפר. תפקיד חשוב נוסף הוא תמיכה באחיזת הכביש. בעת סיבוב בכביש מהיר או בעת בלימת הרכב הבולמים נכנסים לפעולה ומאזנים את הרכב ע"י יצירת לחץ נגדי, לכן יש להם גם פן בטיחותי חשוב. בולמי זעזועים לא תקינים עלולים לסכן את חיינו אך למרות זאת, תקינותם לא נבדקת במהלך הטסט השנתי. לכן כדאי לבדוק את הבלמים באופן עצמי:

כמה דרכים לבדיקת הבולמים:

• סעו בכביש במקומות בהם יש מחזירי אור על השולים המסמנים את הנתיב, בדקו שאין מפריע ועברו עם הגלגלים על מחזירי האור. אם אתם מרגישים את המכה במושב הרכב בעת הנסיעה, סימן שהבולמים בלויים וכדי לבצע המשך בדיקות.

• עצרו את הרכב לאחר נסיעה, דוממו מנוע, ולחצו בכוח על אחת הפינות ברכב (השתמשו במשקל גופכם לשם כך), הלחיצה אמורה להוביל לעליה וירידה אחת בלבד של הפינה עליה לחצתם. במידה ופינת הרכב ממשיכה "להתנדנד" (לעלות ולרדת) יותר מפעם אחת, סימן שהבולם בצד זה של הרכב בדרך לסיים את חייו.

• אם בעת לחיצה אתם שומעים חריקות או רעש שאינו טבעי, זהו סימן שישנה בעיה בבולם הספציפי או במתלה המחובר לו.

• בעת חנייה, סובבו את ההגה לצד אחד, הציצו מאחורי הגלגל וזהו את הבולם. אם תראו נזילת שמן מהבולם, כדאי מאד להחליפו.

תיקונים ואחזקה

הנזק שיכול להיגרם מבולמים לא תקינים (מעבר לסכנה הבטיחותית) הוא שחיקת צמיגים מוגברת, צריכת דלק עודפת, סדקים בתושבות המנוע ובמקרים קיצונים גם נזקים לשלדת הרכב. לכן, אל תזניחו את הבולמים - גשו לבדיקה אצל מוסך מורשה וקבלו הצעת מחיר.

לרוב נחליף את כל הבלמים יחד או רק זוג (קדמי או אחורי). במוסך תמיד ישנה אפשרות להחליף לבולמים חדשים מקוריים (של היצרן) שבדרך כלל עולים הרבה יותר, או לבולמים חליפיים. במקרה הזו (שלא כמו ברוב המקרים) מומלץ לרכוש את הבולמים המקורים של היצרן מפאת איכותם הגדולה בהרבה מהבולמים החליפיים המוצעים בשוק.

אם אתם בעלים של רכב 4X4 ונוסעים לא מעט בשטח אזי נושא הבולמים מקבל משנה תוקף ובודאי מוכר לכם. על אפשרויות השיפור של מערכת הבולמים ההידראוליים נפרסם בהמשך.
| 18/4/10