מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מהו רכב באגי?

השם אולי נשמע לכם מוכר אבל מה זה בדיוק רכב באגי? כל התשובות באתר קמש.

| 18/4/10
מתוך קטגוריית אדרנלין

מה זה בדיוק באגי?

באגי הוא שם כללי לרכבי שטח פתוחים המיועדים לנסיעות בשטחי עבירות גבוהה או שבילים. רוב הבאגים הנמכרים בארץ הם מסוג SBS (side by side) שבו נוסע נוסף יכול לשבת לצד הנהג. 4 גלגלי שטח, מתלים נפרדים, מנוע חזק, משקל עצמי נמוך ומרכז כובד נמוך עוד יותר הופכים את הבאגי לרכב שעשועים מהנה מאד ואף בטוח יחסית

איך הכל התחיל?

כמו בכל מקום, גם בישראל הבאגי הראשונים נולדו כשחובבי שטח פרטיים פרקו רכבים סדרתיים, השילו מעליהם את כל המעטפת החיצונית, החליפו צמיגים ויצאו לשטח. כמובן שפעילות מסוג זה אינה ברישוי ולכן לרכבים אלו אסור היה לנוע על כבישי ישראל. אך כשרבים מהם החלו לצוץ בשטח, הבינו יבואנים שיש מקום לייבא רכבים שכאלה בצורה סדרתית.

בתחילת דרכם רכבי הבאגי הסדרתיים הוגדרו ע"י משרד התחבורה תחת רישוי טרקטורים מה שאפשר למאות בני נוער לנהוג באופן חוקי בכלים אלו על הכביש כבר מגיל 16 (עם רישיון טרקטור) וזאת עוד לפני שהתחילו ללמוד לנהוג על רכב פרטי. החגיגה נגמרה אחרי כמה אסונות ב-2007 כשהחוק שונה ומעתה ניתן לנהוג ברכבים אלו רק לבעלי רישיון לרכב פרטי.

קצת על בטיחות

ביחס לשאר רכבי הפנאי בשטח, רכבי הבאגי מאד בטוחים. את תא הנהג והנוסע, מקיפה שילדת ברזל היוצרת מעין כלוב מגן כמו ברכבים הספורטיביים. למרות שבחלק מהדגמים אין חובת חבישת קסדה, מומלץ להרכיב אחת כזו בכל נהיגה בכל הדגמים. חגורות הבטיחות מעוגנות ב-4 נקודות (שלא כמו ברכב פרטי בו מעוגנת החגורה ב 3 נקודות בלבד) ומצמידות את הנהג והנוסע למושב אך יחד עם זאת מאפשרות מרווח פעולה חופשי של הידיים. הישיבה הנמוכה מפחיתה את הסכנה מהתהפכות (מרכז כובד נמוך) אך מצריכה זהירות מפני אבנים בולטות בקרקע. לגבי שקיעות בבוץ או בחול אין מה לדאוג אף פעם, כמו בטרקטורון, אם נתקעים, פשוט יורדים מהרכב ומזיזים אותו בידיים. כמה דחיפות קלות ואתם ממשיכים בתנועה.

דגמים

בארץ כיום ניתן למצוא מספר רכבי באגי מייצור סדרתי דוגמת הטומקאר הישראלי, הפולאריס רייזר RZR הספורטיבי מאד, הקינרוד הסיני שמציג כמה דגמים גם לילדים וגם כמה דגמים של באגים מתוצרת עצמית של מוסכים ישראלים המתמחים בייצורן. לאנשים המחפשים 'פאן' טהור בטיולים בשטח מציעים הבאגים אפשרויות הנעה שונות מהנעה כפולה (4x4) בחלק מהדגמים ובדגמים אחרים ניתן לבחור בין הנעה קדמית (לא מומלץ) להנעה אחורית (המאפשרת החלקות נעימות בשטח).

חשוב לזכור

ביטוח לכלים כאלו אפשרי רק אם לכלי יש רישיון רכב ולכן, ניתן לבטח רק לכלים מייצור סדרתי שלא בוצעו בהם כל שינוים או תוספות. אם אתם בעניין של לקנות באגי מיד שנייה, ודאו שהמוכר לא ביצע התאמות מיוחדות (או שכן אך מיידע אתכם) ושניתן לבטח את הכלי. אם בחרתם כלי רכב בתוצרת עצמית, תוכלו לנהוג בו רק בשטח ונסיעה על הכביש אסורה.

נסיעה על באגי מבטיחה הנאה גדולה אך גם לא מעט טיפולים ותיקונים. באינטרנט ניתן לרכוש מדריכים לבנייה עצמית של באגים וגם מציאת פתרונות יצירתיים לתיקונים באופן עצמי למי שאוהב להתעסק בזה.
תבלו.
| 18/4/10