מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

יבוא אישי של מכוניות

מה זה יבוא אישי של מכוניות ולמי זה מתאים? כל התשובות באתר קמש.

| 12/4/10
מתוך קטגוריית פרטי

יבוא אישי גם לכם

אם אי פעם עברתם ברחוב וראיתם לימוזינה ארוכה ונוצצת או פורד מוסטנג שחורה ושרירית ותהיתם היכן תוכלו לקנות אותם בארץ, אז התשובה שתקבלו מן היבואנים הרשמיים של אותו מותג, היא שלא ניתן לקנות אותם בארץ מכיוון שהיבואן לא מביא את הדגם שאתם מבקשים או שליצרן הספציפי אין בכלל נציגות בארץ (כמו פרארי לדוגמא). אז איך בכל זאת הגיעו הרכבים האלה לארץ ונעמדו דווקא לידכם ברמזור? הן יובאו באופן אישי ע"י הבעלים שלהן.

משרד התחבורה מאשר לכל אזרח לייבא רכב באופן אישי ע"י ביצוע מספר פעולות לא מאד פשוטות שיאפשרו את המהלך. ולכן, אם חשקה נפשכם בדגם שלא נמכר בארץ או ברכב יוקרה בו הפרשי המחיר יכולים להיות ממש גבוהים, תוכלו לעשות זאת ע"י בקשה רשמית לייבא את הרכב באופן אישי.

למי זה מתאים?

באופן כללי ניתן לומר שרכישת רכב בייבוא אישי זול יותר מקנייה באחת הסוכנויות של היבואנים בארץ אך ההבדלים המשמעותיים והמשתלמים ימצאו בעיקר ברכבי יוקרה וספורט שם הפערים הגדולים הופכים את כל התעסקות והבירוקרטיה למשתלמת. רכישת רכב משפחתי או מנהלים בסדר גודל של עד 200,000 ש"ח, תהיה גם זולה יותר אך לא תמיד מצדיקה את המאמץ והזמן שהושקעו.

גם דגמי רכבים שלא נמכרים בארץ כדוגמת פורשה היבריד, שברולט קורבט ועוד עשרות, יכולים להיות שלכם רק ע"י ייבוא אישי.

רכבים בייבוא אישי לא חייבים להיות חדשים, ניתן לייבא לארץ גם רכבים מיד שנייה (יש כאלו שעברו מעט מאד קילומטרים) או רכבי אספנות ייחודים וישנים שמחירם רק עולה.

מה צריך לעשות?

יבוא רכב באופן אישי יצריך מכם כמה דברים:
- ראשית כל וודאו שלדגם הרצוי יש נציגות רשמית בארץ, במידה ואין, לא תוכלו לייבא את הרכב. כך שאם חלמתם על למבורגיני או בוגאטי ויירון, תיאלצו להמשיך לחלום- כי למותגים אלה אין נציגויות בארץ.
- תתבקשו למלא טפסים שונים של משרד התחבורה המגדירים אתכם כיבואנים.
- תצטרכו להשיג אישור מוסך מורשה שמאשר שהוא יודע לטפל ברכב.
- חתימה על מסמכים בהם אתם מתחייבים לייבא חלפים לרכב באופן אישי במידת הצורך.
- אישור אחריות בינלאומית מהיצרן.

בארץ פועלים כמה משרדי ייבוא אישי העוסקים במתן ייעוץ, ליווי והדרכה ומאפשרים לכם לדלג על כל הבירוקרטיה תמורת תשלום.

מה עם שירות ומוסכים?

שירות לרכבים מייבוא אישי עלול להיות מורכב ויקר בעיקר כשמדובר ברכבי נישה שאינם נמכרים בישראל. חוסר הזמינות של מוסכים וחלפים מתאימים לרכב, יאלץ אתכם להסתמך על ה'אחריות הבין לאומית' במידה ויש כזו. ובמידה ואין, תתכוננו להוצאות כספיות גדולות מכיוון שתאלצו לייבא את החלפים בעצמכם ותהליך שכזה יכול לקחת מספר שבועות עד שיתבצע.

שימו לב, לרכבים המיובאים מארה"ב יש תקן אחר ושונה ממה שמכירים באירופה ובישראל, רוב המוסכניקים לא ידעו לטפל בעניין וגם אלו שכן, לא תמיד יתנו אחריות לעבודתם. קחו זאת בחשבון.

לסיכום

מותגי יוקרה הם הנפגעים הגדולים מהייבוא האישי לדוגמא: לפי נתוני מ-2008 על כל רכב פורשה חדש שיצא מהסוכנות בארץ, שלושה הגיעו בייבוא אישי.

קניית רכב בייבוא אישי זולה יותר אך גוררת בירוקרטיה ארוכה ופרוצדורות סבוכות שמשתלמות רק בטווחי המחיר הגבוהים. לכן, אם אתם מתכננים קנייה של רכב יוקרה ממותג המיוצג בישראל, אתם וודאי מכירים את האופציה הזו, אם אין באפשרותכם להתמודד עם מותגי יוקרה ועלויות טיפול ואחזקה גבוהים, תישארו איתנו ועם הסוכנויות המקומיות.

בימים אלו אושרה התקנה ל"ייבוא מקביל" בענף הרכב שוודאי תשפיע גם על ענף הייבוא האישי בעיקר בכל הקשור לרכבי יוקרה. אך נראה שהחברות שעסקו ביבוא אישי עד היום לא יתרסקו אלא ישנו את פניהם ויהפכו ליבואנים רשמיים.
| 12/4/10