מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

טרקטורוני משא

טרקטורוני משא פולריס ריינגר וקוואסקי ומיול - מי הם? כל התשובות באתר קמש.

מערכת קמש | 2/4/10
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

מיול וריינג'ר

טרקטורוני משא. זה השם הרשמי שהם קיבלו במשרד התחבורה אך העם בישראל העדיף את השם ריינג'רים ע"ש הדגם הראשון שנמכר בארץ. ייעודם המקורי היה לשימוש בעבודות שטח קלות בענף החקלאות אך הכלים ה"חקלאיים" הללו התגלו עד מהרה כרכבי 4x4 מעולים עם יכולת עבירות טובה כמעט מכל הג'יפים שמוכרים בארץ ועם רמת בטיחות גבוהה יותר משל כל הטרקטורונים שיש בנמצא. לכן לא פלא שהדגמים הראשונים שהגיעו לארץ (פולריס ריינג'ר וקוואסקי מיול) הפכו תוך שנתיים מרגע נחיתתם לרכבי הפנאי הנמכרים ביותר.

קצת על כלי הרכב

המרכב של טרקטורוני המשא הוא למעשה הכלאה של ג'יפ וטרקטורון עם ארגז נשיאה מאחור שמאפשר לטייל עם שניים או שלושה נוסעים (תלוי בדגם) היושבים אחד ליד השני, הגה ודוושות כמו ברכב רגיל ותחושת נהיגה הדומה לג'יפ פתוח. המשקל העצמי הנמוך, מרווח הגחון הגדול, מתלים נפרדים שלא נגמרים וצמיגי שטח מסיביים, הופכים את הכלים האלו לחיות שטח שלא נבהלות משטח סלעי, מעברי מים, בוץ או מהמורות מכאיבות.

היתרון הגדול של כלי הרכב האלו מגיע מכיוון של משקל לעומת כוח. כלומר, משקל עצמי נמוך יחסית לנפח מנוע גדול (בד"כ 800 סמ"ק). שיחד עם הנעה כפולה (ברוב הדגמים) וגיר רציף (אוטומט), ומרכב מודולארי שיכול להיות פתוח או סגור, הוביל את הכלים האלו מתחום החקלאות האפרורי ללב שעות הפנאי של האמריקאים וכמובן גם של הישראלים.

פרצה ישנה בחוק אפשרה בעבר לבני נוער מגיל 16 לנהוג בחופשיות בכלים האלו גם על כבישים ועד מהרה הם הפכו להיות חלומו הרטוב של כל נער בן עשירים שיכל להרשות לעצמו לוותר על הסעת בית הספר ולהגיע עם כלי בשווי 50,000 ש"ח רק כדי שיוכל לחנות על המדרכה ליד בית הספר. ב-2007 יצא תיקון לחוק ומאז ניתן לנהוג בכלים האלו על כבישים רק מגיל 17 עם רישיון נהיגה רגיל.

טרקטורון או טרקטורון משא?

התשובה לשאלה הזו היא כמובן מה אתם מחפשים. אם אדרנלין ומהירות עושים לכם את זה ותנוחת הישיבה הדומה לאופנוע מרגשת אתכם, התשובה היא כמובן טרקטורון. אך אם אתם אוהבים טיולים בשדות או בדיונות, מחפשים נסיעה בטוחה יותר, עם כלי תחבורה עמיד יותר ועביר יותר ובעל כושר נשיאה גדול, רכשו לכם את אחד מטרקטורוני המשא המדוברים, אלו רכבים שיסדרו לכם שבתות מהנות גם עם הילדים והכלב.

למרות שהדברים המדוברים מתייחסים רק לטרקטורוני המשא ככלים לשעות הפנאי ראוי לציין שבשוק התחרותי הזה נכללים גם דגמים נוספים כמו הטומקר עם הפיתוח הישראלי שדומה לבאגי, הפולריס רייזר הספורטיבי יותר, הארקטיק קאט (arctic cat) פאולר, ועוד מגוון של באגים אחרים חלקם גם מתוצרת ישראלית.
מערכת קמש | 2/4/10