מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

תוכנית הגריטה

תוכנית הגריטה היא תוכנית חדשה בכיכובם של משרד התחבורה, איכות הסביבה והאוצר להורדת רכבים ישנים מהכביש.

| 22/3/10
מתוך קטגוריית ירוק

חדש בארץ

מחזיקים גרוטאה מקרטעת? הרכב חגג מזמן יומולדת 20? עכשיו אפשר גם להרוויח מזה כמה שקלים.

המשרד לאיכות הסביבה, משרד האוצר ומשרד התחבורה יצאו בתוכנית חדשה שמטרתה להוריד מהכביש אלפי מכוניות ישנות במטרה להפחית את זיהום האוויר (קרא על פליטת גזים ברכבים) ולהצעיר את גיל המכוניות בארץ.

תכירו את תוכנית הגריטה.

בנוסף למטרתה הטובה של הממשלה, אנחנו נוסיף ונציין שמכוניות ישנות גם מסוכנות יותר לנהג ולרוכבים כי הם אינן מצוידות באביזרי בטיחות שהם סטנדרט במכוניות חדשות כמו: חגורות בטיחות במושב האחורי, כריות אויר ABS ועוד.

מהות התוכנית

אם פעם היינו רואים גרוטאות מדורדרות בואדיות או מושארות כלאחר יד בצידי כבישים ודרכים, היום המדינה מציעה דיל לא רע בכלל.

כל מי שיעביר את מכוניתו הישנה למגרשי גרוטאות המיועדים לכך וייפרד מרכבו לתמיד, יקבל מהמדינה 3,000 ש"ח. הרכב יפורק לחתיכות ויועבר למחזור ע"פ קטגוריות.

בעולם התוכנית כבר קיימת כמה שנים ואף מתגמלת הרבה יותר, אך לא נהיה צרי עין ונברך על התוכנית הראשונה המעוגנת בחוק בה המדינה מוציאה כספים מכיסה ישירות לאזרחים וכל זה כדי לתרום להפחתת הזיהום בארץ ועידוד מיחזור גרוטאות.

איך עושים את זה?

הקריטריונים המאפשרים גריטה הם מאד פשוטים:

1. רכב פרטי משנת - 1990 או ישן יותר שנמסר ע"י בעליו החוקיים
2. רישיון רכב בתוקף.
2. רכב שאינו מוכרז כמעוקל או משועבד

אם כל התנאים הנ"ל מתקיימים תוכלו לגשת למשרד הרישוי עם תעודה מזהה וצ'ק מבוטל, שם יבטלו את הרישיון ויעניקו לכם רישיון זמני ל-48 כדי שתוכלו להעבירו לאחד מהמגרשים המוכרזים כמרכזי גריטה. חשבונכם יזוכה אחרי 45 יום ואם תתעקשו, תוכלו גם לקבל החזר על שארית הזמן של תקופת הרישיון. כלומר אם שילמתם למדינה עבור רישוי עד דצמבר, והרכב נמסר לגריטה באוגוסט, תוכלו לקבל את החלק היחסי בתוספת ל-3,000 השקלים שע"פ התוכנית.

מה בתכנון?

התוכנית החדשה מתוקצבת להוריד מהכביש 6,000 כלי רכב בשנה שהם אחוז קטן מאד מסך כל כלי הרכב שעברו את גיל ה-20 בארץ, אך זוהי סנונית ראשונה המבשרת על הפעלת אג'נדה ירוקה אקטיבית של המדינה להפחתת זיהום האוויר ועידוד מיחזור. כן ירבו.

פרטים נוספים ומיקומי המגרשים המיועדים לגריטה תוכלו לקרוא באתר משרד התחבורה.
| 22/3/10