מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

הספורט המוטורי

אושר חוק הספורט המוטורי בארץ. אך מה זה אומר? כל התשובות באתר קמש.

| 17/3/10
מתוך קטגוריית אדרנלין

מרוצי מכוניות ואופנועים

לאחר 5 שנים שהחוק המוטורי נדון בועדות השונות בכנסת, בימים אלו אושר סופית החוק המאפשר קיום חוקי של מרוצי מכוניות ואופנועים. אולי קראתם על זה בעיתון יומי או אולי שמעתם שהחברים מדברים על זה, אבל מה זה בדיוק "החוק המוטורי"? והאם זה טוב לנו?

עד היום, נערכו בישראל עשרות תחרויות נהיגה שאת חלקן ניתן להגדיר כמרוצים. יש להם קהל של אלפים המגיע לצפות, יש ספונסרים, יש אליפויות, יש אלופים ואפילו משדרים בטלוויזיה. רק שעד עכשיו, כל זה לא היה חוקי!

בעיית החוקיות נובעת בעיקר מנושא הרישוי של רכבי המרוץ. רכבים העוברים שיפורים ומותאמים לרכיבה ספורטיבית אינם מורשים לנסוע על כבישי הארץ, כולל אופנועים, רכבי ספורט ורכבי 4X4 .

בעיית החוקיות

רוב כלי הרכב המוגדרים כרכב למרוצים אינם רכבים שניתן לרכוש בסוכנות ליד הבית. אלו רכבים, שלמרות הסמל של היצרן מקדימה ואולי אפילו שם הדגם, אין להם למעשה קשר עם המכונית המקורית. הם עוברים שיפורים ושינויים מרמת המנוע שיכול להכפיל ולשלש את כוחו, דרך המושבים הנעקרים ממקומם ומותקנים חדשים ועד השלדה שירותכו אליה מוטות ברזל לתוספת הגנה.

החוק המוטורי

החוק שאושר לאחרונה בכנסת, עוסק לא מעט בנושא רישוי רכבי ספורט תחרותיים במשרד התחבורה ומגדיר במפורש את סוג הביטוח הנדרש ואת אפשרויות הנסיעה של רכבים שכאלו על כבישי הארץ.

גורמים במשרדי הממשלה שחששו מאישור החוק, טוענים שקיום מרוצי מכוניות ואופנועים יוביל לעלייה של ההשתוללויות בכבישי הארץ הספוגים גם כך בנהגים חסרי אחריות, ויגרמו לעליה בתאונות דרכים. מצד שני, המצדדים בחוק טוענים שהסדרה חוקית של בתי ספר לנהיגה ספורטיבית, מסלולי מרוץ מסודרים, מתקנים ראויים וניהול נכון של הספורט, דווקא יורידו את מספר תאונות הדרכים, וזאת בעיקר כי הם יספקו מפלט חוקי וסגור לכל המאוהבים באדרנלין ומכורים למהירות ולחוויה של נהיגה ספורטיבית. בדיוק כפי שספורט האגרוף או הג'ודו אינם מובילים לעלייה באלימות אלא מלמדים כיצד לתעל דחפים ואנרגיות לכיוון ספורטיבי, הגון ואחראי.

ספורט מוטורי בעולם גורף למעלה מ-50 מיליארד צופים מידי שנה (שני רק לכדורגל), מייצר תעסוקה לאלפי אנשים ומכניס מיליארדי דולרים למדינות המארחות מרוצים חשובים. זה לא אומר שמחר נצפה במרוצי פורמולה 1 בנגב הישראלי, אך נראה שאנחנו בכיוון הנכון.

אז מתי מתחילים?

אז גם אם גלגלי החוק בישראל עובדים לאט, אפשר לברך במזל טוב את כל העוסקים בדבר. ה"רשות לנהיגה ספורטיבית" (שהוקמה בעקבות הצעת החוק המדוברת) מעריכה כי בעוד חודשיים מהיום, אחרי פרסום כמה תקינות אחרונות, נזכה לראות מרוץ חוקי ראשון בישראל

.. אמן!

| 17/3/10