מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

אימובילייזר מהו?

אימובילייזר, או בשמו העברי מַשְׁבֵּת מָנוֹעַ, כיצד הוא פועל? באתר קמש תמצא את כל התשובות!

קמש | 21/1/10
מתוך קטגוריית מסחרי וחקלאי

אימובילייזר מהו?

התרגום המילולי של Immobilizer הינו מַשְׁבֵּת מָנוֹעַ, משבית מנוע או מדומם מנוע - תלוי את מי שואלים. מדובר על מערכת חשמלית המותקנת ברכב שמנתקת את המנוע לשם מניעת גניבתו (המערכת נכנסת לפעולה לאחר כיבוי המנוע ויש להפסיק פעולתה עם התנעת הרכב).

האימובילייזר המקורי

בשונה מ-"שוללי התנעה" ומשביתי פעולות מנוע למינהם המותקנים לאחר רכישת הרכב (בדרך כלל לפי דרישת חברות הביטוח) כגון קודניות למיניהן, הרי שהאימובילייזר המקורי מותקן עוד בפס הייצור של הרכב. מדובר בשבב קטן (צ'יפ) המוכנס לתוך פלסטיק האחיזה של המפתח רכב ואותו מזהה מחשב הרכב כאשר מוכנס מפתח הרכב אל תוך מתג ההתנעה (סוויץ') – בשלב זה מתבצעת פעולת זיהוי השבב על ידי אנטנה מיוחדת המעוגנת סביב מתג ההצתה. רק לאחר זיהוי השבב יאפשר מחשב הרכב את הפעלת המנוע.

בימים של טרום החדרת האימובילייזר המקורי לפס ייצור הרכבים, היה ניתן לשבור את מתג ההצתה ולהתניע את הרכב בזריזות (על ידי גנבי רכב למשל). כיום במצב שכזה נכנס לתפקיד האימובילייזר המקורי המונע את התנעת המנוע. על פי רוב ללא זיהוי השבב מתבטלות כמה מערכות שאותם מפעיל מחשב ניהול מנוע הרכב כגון: פעולת מזרקים, מערכת ההצתה, סטרטר וכדומה.

מאת: מוטי חמו
קמש | 21/1/10