מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

מהי מערכת ABS?

מערכת ABS הינה מערכת סיוע לבלימת חירום, מה טיבה וכיצד היא פועלת? כל התשובות באתר קמש.

| 21/1/10
מתוך קטגוריית פרטי

מערכת ABS

Anti lock Braking System - ABS: הינה מערכת בקרה למניעת נעילת גלגלי הרכב בעת בלימת חירום. בעת לחיצה חזקה וממושכת על דוושת הבלם ננעלים גם גלגלי הרכב הקדמיים המשמשים את מערכת ההיגוי ברכב. במצב חירום שכזה כזה פוסקת למעשה השליטה בהיגוי הרכב בשל נעילת כל ארבעת הגלגלים. מערכת ה-ABS מבטלת את נעילת הגלגלים ומחזירה את השליטה על ההיגוי.

בעבר, נהיגה ברכב ללא מערכת ABS הצריכה "פמפום" על דוושת הבלם בעת עצירת פתע בכדי להימנע מנעילה של הגלגלים. כיום, בכל הרכבים החדשים מותקנת מערכת שכזו אך היא אינה ניתנת לזיהוי בשעת נסיעה רגילה אלא נכנסת לפעולה רק במצב חירום של בעצירה פתאומית. לכן חשוב מאד שנדע לזהות מתי היא נכנסת לפעולה ואיך זה מרגיש כדי לא להילחץ בשעת חרום.

איך מזהים את פעולת המערכת?

סעו למקום בטוח ללא תנועה על הכביש, וודאו שאין רכבים מאחוריכם או מסביבכם, האיצו את הרכב למהירות סבירה ולחצו חזק על דוושת הבלם עד לעצירה מוחלטת. התחושה שתורגש היא מעין רעדות קלות על דוושת הבלם ובחלק מהמקרים תוכלו אפילו לשמוע את המערכת יוצרת רעשים מתוזמנים. אל דאגה, הרעדות שהרגשתם ברגל הם הוכחה שהמערכת נכנסה לפעולה והיא תקינה.

רוצים לדעת עוד?

מערכת ה- ABS בנויה ממספר רכיבים עיקריים הממוקמים על דיסק הבלמים שם מותקנת צלחת מחורצת ובצמוד אליה חיישן המונה את מספר סיבובי הגלגל. ברגע שמזוהה נעילת גלגלים מתחילה מערכת ה-ABS לפעול. החיישן מעביר מידע למחשב המערכת ומשם למתקן הצמוד למשאבת בלמים המרכזית ברכב, אז מתחיל תהליך מהיר של שחרור נעילת הגלגל לסירוגין על ידי משאבת הבלמים המרכזית.
סעו בזהירות.
| 21/1/10