מאמרים נוספים
מיין לפי: א"ב נושא

פרטי
עוד

דו-גלגלי
עוד

ירוק
עוד

מסחרי וחקלאי
עוד

אדרנלין
עוד

קמש לעסקים
עוד

חיפוש כתבה

נהיגה חסכונית

תדלוק הוא עסק לא זול שיכול לכאוב בכיס של כולנו. באמצעות נהיגה חסכונית, נוכל למזער את הנזקים.

| 21/1/10
מתוך קטגוריית ירוק

נהיגה חסכונית ברכב - מספר עצות

עד לפני שנים לא רבות, התנעת רכב בבוקרו של יום חורף קר הייתה פרוייקט הלוקח זמן: מתניעים, נותנים גז בעודנו חונים, מחממים את המנוע, מושכים צו'ק, ממתינים ולבסוף מתחילים בנסיעה. המכוניות החדישות של היום, לעומת זאת, מאובזרות במחשב ניהול מנוע, שתפקידו לווסת את כמות האוויר והדלק בזמן התנעת הרכב בניגוד לימים עברו בהם היה מותקן צ'וק במכוניות הישנות. למעשה, כיום לאחר התנעת המנוע אין צורך לתת גז ולחמם את המנוע. ניתן להתחיל מייד בנסיעה.

הזנקת הרכב בתחילת נסיעה

זהו אחד מהגורמים המביאים לצריכת דלק מוגברת. ככלל התחל נסיעה בהדרגתיות ובעיקר בזמן עמידה בפקקים שם אין צורך למהר ולדרוך על דוושת הגז רק כדי להיצמד במהירות לרכב שעומד לפניך. ברכב אוטומטי שחרור דוושת הבלם במישור תגרום לרכב לנוע גם ללא לחיצה על דוושת הגז.

בהתקרבות לכיוון צומת כשהאור ברמזור הוא אדום, הרפה מדוושת הגז ותן לרכבך לגלוש לעבר הצומת.

מהי מהירות הנסיעה לחסיכון בדלק?

מהירות הנסיעה המומלצת לחסכון מרבי בדלק היא בין 80 ל-90 קמ"ש. נהיגה במהירות גבוהה יותר תגרום לצריכת דלק מוגברת, הרוצה לדבוק בנהיגה חסכונית ינהג על פי כלל זה.

תחזוקת מערכות הדלק וההצתה

יש להקפיד על תחזוקה ועבודה תקינה של מערכות הדלק וההצתה. הקפדה על ביצוע טיפולי הרכב בזמן המיועד, החלפת פלגים (מצתים), ניקוי מזרקי הדלק והחלפת מסנן דלק הינם פרמטרים חשבים לפעולה תקינה של מנוע הרכב ולניצול נכון של פעולתו.

צמיגים ומקדמי חיכוך והשפעתם על צריכת דלק

חשוב להקפיד שלחץ האוויר בצמיגים הוא הלחץ המותאם לדרישות היצרן.

יש להסיר התקנים חיצוניים לרכב בהם אין לנו שימוש כגון: גגונים, מתקנים לנשיאת אופניים (כשלא זקוקים להם) וכל חפץ מיותר בחלקו החיצוני של הרכב.
הרבה נהגים לא נותנים דעתם לכך שנסיעה עם חלונות פתוחים ובמיוחד בכבישים בין עירוניים, גורמת לרוח לבלום את הרכב ועל לכן מומלץ לנסוע עם חלונות סגורים במידת האפשר.

תא מטען יכול לחסוך דלק

אם ישנם חפצים בתא המטען שאינם משמשים אותנו כדאי להשאירם בבית. כל חפץ מיותר ברכב גורם לעומס על המנוע ועומס יתר מביא לכדי צריכת דלק גבוהה שהיא בגדר בזבוז דלק מיותר. כמובן שהדבר מודגש עוד יותר ברכבים בעלי ארגזים ומרכבים אשר בשל גודלם מאפשרים להעמיס ציוד רב שלעיתים כלל אינו נצרך לנו בעבודה השוטפת. מומלץ לא להתעצל ולא להמתין עד פסח כדי לנקות את תא המטען. תופתע כמה דברים "דינוזאורים " שאתה לא צריך, ממתינים לך שם.

לפני שמדליקים מזגן ברכב

אחד מגורמי העומס הגדולים על מנוע הרכב הוא מיזוג האוויר. נסיעה עם מזגן דלוּק על מצב קירור גורמת לצריכת דלק מוגברת. ראוי להדגיש שמדובר בקירור בלבד, אך לא במצב חימום.
| 21/1/10